Het militair tarief no. 24. [Febr. 1912. Maar ook overigens zou het administratieve werk, bij over neming van alle Nederlandsche voorschriften, belangrijk toe nemen. Dat kan en mag dus niet de bedoeling wezen. Bovendien zijn die voorschriften niet alle van dien aard dat zij, ongewijzigd, aanspraak op onverdeelde instemming kunnen maken. Echter is het wel de moeite waard enkele Nederlandsche en Indische bepalingen, afzonderlijk dan wel met elkaar vergelijkend, nader te beschouwen en aan de eischen van billijkheid te toetsen. Zoo is b. v. de toelage voor eerste uitrusting heel wat minder dan de waarde dier uitrusting bedraagt, terwijl de driemaandelijksche kleedingtaxatie weder slechts over een gedeelte dier uitrusting loopt, nl. alleen over hoofdbedekking, laken bovenkleeding en schoeisel zoodat als gevolg daarvan ieder soldaat in de korting zou komen, zoodra na zijn in diensttreding de eerste taxatie der kleeding heeft plaats gehad. In 1907 werd echter bepaald dat geen inhoudingen op de soldij zouden worden bewerkstelligd gedurende het kwartaal, waarin de soldaat is in dienst getreden, en gedurende het daarop volgend kwartaal. Als regel blijft hij dan 18 a 21 maanden in de korting, waarna het evenwicht, óók door de dagelijkscbe toelage, hersteld is en de waarde der getaxeerde kleeding méér bedraagt dan zijn schuld op zijn zakboekje. Nog later verdwijnt door die dagelijksche toelage de schuld geheel en ontstaat een te goed dat hem eenmaal 'sjaars kan worden uitbetaald. Hoewel hieruit valt op te maken dat de toelage voor eerste uitrusting, vermeerderd met de dagelijksche toelage over een paar jaar, voldoende moet worden geacht om den soldaat van de noodige kleeding te voorzien, is daaruit ook te concludeeren, dat de eerste toelage te klein en de tweede te groot is, m. a. w. dat de totaal som die men voor de klee ding noodig acht, onjuist verdeeld is. Maar daardoor bestaat ook de onbillijkheid, dat zelfs sol daten, die uiterst zuinig op hun kleeding en weinig sleetsch 145 I. M. T. 1912 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 35