Febr. 1912.] Het militair tarief no. 24. zijn, zich in den aanvang van hun diensttijd niet voor kor ting kunnen vrijwaren. Waar het Rijk op zich neemt den man te kleeden, behoort dit echter zoodanig te geschieden, dat alleen de minder goede elementen, de buitengewoon slordigen, de goedverkoopers enz. in hun soldij kunnen wor den getroffen. Door vorenbedoelde bepaling is echter in den loop der jaren ook nog wat anders gebleken. Een twintigtal jaren geleden toch waren de bedragen van de toelage voor eerste uitrusting, de dagelijksche toelage en de gewone korting tenminste voor de Infanterie even groot als tegenwoordig. De prijs van een eerste uitrusting is echter in den loop der jaren niet onbelangrijk toegenomen, vermoedelijk in de eer ste plaats door de meerdere duurte der grondstoffen. En toch is in verhouding daarvan de soldaat tegenwoordig niet langer aan korting onderhevig dan eertijds. Mogelijk is een verklaring van dit verschijnsel voor een gedeelte te zoeken in het verschil der ofeningen van voorheen en thans, zoo mede in het verschil van de kleeding daarbij gebezigd, maar het wil mij voorkomen dat, waar grooter schuld ontstond ook meer energie betoond werd om die te delgen, m. a. w. dat de man op zijn kleeding nog zuiniger geworden is. Hiermede wil ik alleen doen uitkomen, dat waar straks ook voor het Indische Leger eene vaste toelage per dag gewenscht wordt geacht, bedenkingen omtrent het onmogelijke daarvan, omdat de prijzen in de prijslijst nog wel eens variëeren, niet voldoende hout snijden. In de Nederlandsche bepalingen trekt het voorts ook de aan dacht, dat de adjudant-onderofficieren op denzelfden voet behandeld worden als de overige onderofficieren, wat in Indië niet het geval is. Daar krijgen zij recht op een bepaalde uit- keering bij bevordering tot dien rang en overigens een vaste indemniteit per dag. Voor hen is dus bepaald sprake van een kleedingstelsel, gebaseerd op uitkeering van indemniteit, zooals in het Moederland, en m i. ontstaan om de bezwaren 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 36