Het militair tarief no. 24. [Febr. 1912. te ontgaan die het voor de overigen geldend systeem met zich zou voeren, i.e. het opleggen der kleeding en uitrustingstukken, die de adjudanten, in afwijking van de anderen, in hun bezit behooren te hebben. Moeielijk is de wijze van uitkeering dezer indemniteit een voudiger te maken dan nu in Indië het geval is; zij steekt gunstig af tegen die in Nederland, waar overigens toch al vele adjudant-onderofficieren zich er toe bepalen om eenmaal 's jaars hun te goed van hun zakboekje te ontvangen, om daarvan zelf in hunne behoeften aan kleeding te voorzien, zonder ge bruik te maken van de voorraden in de magazijnen. Toch rijzen bij de beschouwing van dit onderdeel allicht twee vragen en wel: 1) Moet de dagelijksche toelage voor den adjudant-onder officier in Indië niet te groot worden geacht? 2) Is bij handhaving overigens van het nu bestaande tarief 24 een regeling, zooals die voor de adjudant-onderofficieren v.z.n. dan gewijzigd ook niet mogelijk en gewenscht voor alle overige onderofficieren en zoo niet, dan voor de Europeesche alleen Uit de reeds hiervoren genoemde bijlage A valt al dadelijk te zien, dat de dagelijksche toelage voor adj.o.o. in Nederland vrij wat minder bedraagt dan in Indië en dat de schrijvers onder hen tot de minst bedeelden behooren. Zoowel vijftig als veertig cent per dag zooals nu toege staan—wordt voor de instandhouding van de kleeding van ge noemde categorie militairen beslist te veel geacht. Waar 33 en in enkele gevallen 35 cent daags in Nederland voldoende wordt geoordeeld en ook steeds voldoende is bevonden moet dit in Indië ook het geval zijn, waar van de goedkoopere sergen ter gedeeltelijke vervanging van de duurdere laken kleeding mag worden gebruik gemaakt. Zelfs bij de Koloniale Reserve—waar de toestanden nog het meest met die in Indië overeenkomen wordt 35 cent per dag als toelage voldoende geoordeeld. Een herziening van dit onderdeel van het tarief in boven 147

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 37