Febr. 1912.] Het militair tarief no. 24. aangegeven zin zou tot niet onbelangrijke besparing der uitga ven leiden. Bevreemding wekt het voorts dat waar voor adj.o.o. zulke gunstige bepalingen bestaan, alle overige onderofficieren met de minderen worden gelijkgesteld. In den laatsten tijd zijn uit het korps onderofficieren herhaal delijk stemmen opgegaan, die pleitten voor betere fijnere kleeding en voor het recht zelve in de behoefte aan die kleeding te voorzien. Ook de onderofficieren in Nederland hebben bovenkleeding, in fijnheid van stof afwijkend van die der minderen. Mogelijk is dit voor Indië minder gewenscht of wordt zulks niet noodig geacht; toch wijzen de geuite verlan gens op een toename van zelf-respect, waaraan het goed zou zijn zooveel mogelijk tegemoet te komen. Dat het dragen van buitenmodel uniform eindelijk is toegestaan, zal dan ook door de onderofficieren ten zeerste op prijs gesteld worden. Maar om van die gunstige bepaling gebruik te kunnen maken, zou het voor hen aangenamer en gemakkelijker zijn, wanneer zij over eene dagelijksche toelage zouden kunnen beschikken, waaruit zij ook hunne andere - model - kleeding zouden moe ten bekostigen. Wat zou er toch op tegen zijn hen op dezelfde wijze te behandelen als de adjudant onderofficieren? Vrees wellicht, dat zij hunne verplichtingen niet zouden nakomen en de hun uitge keerde gelden voor andere doeleinden zouden gebruiken? Moeie- lijk kan men zich een andere reden voorstellen, want admini stratief wordt dan toch zooveel werk bespaard, dat het moeielijk eenvoudiger kan. Vermeend wordt echter, dat die vrees onge grond is want zijn nu niet reeds alle onderofficieren op maan- delijksch traktement verplicht zelf voor hunne kleeding te zorgen9 En wordt nu met deze categorie zooveel moeielijk- heden ondervonden, dat men er voor terugschrikt ook de ove rigen hetzelfde recht toe te kennen Of moeten de onder officieren op maandelijksch traktement allen zonder onder scheid als de meest hoogstaanden worden beschouwd, wien men alleen meerdere zelfstandigheid kan toevertrouwen Beide 148

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 38