Het militair tarief no. 24. [Febr. 1912. vragen zullen moeielijk bevestigend zijn te beantwoorden. Bo vendien bestaan er middelen genoeg om een enkele, die zich de meerdere vrijheid onwaardig mocht betoonen, door correc tiemiddelen tot zijne verplichtingen te brengen, b. v. door het opleggen van een buitengewoon hooge korting voor kleeding, die op schuld ontvangen moet worden. Ook kan de uitkeering der toelage zoodanig geregeld worden, dat die niet bij elke uitbetaling der soldij plaats vindt, maar op zoodanige tijd stippen, dat behoefte aan. kleeding kan zijn ontstaan en dat tevens ineens voldoende ontvangen wordt om in die behoefte te kunnen voorzien. Vermeend wordt dat het vorenstaande op alle onderofficieren toegepast zou kunnen worden, maar mocht zulks niet het geval wezen, dan toch zeer zeker op de Europeesche. De dagelijksche toelage wordt in Nederland niet toegekend gedurende den tijd in een ziekeninrichting doorgebrachtin Indië blijft het recht op vernieuwing gedurende dien tijd be staan, zij het dan ooi met eenige beperking voor hen, die lang in een hospitaal verblijven. De een krijgt in dit geval te wei nig, de ander te veel. Gedurende het verblijf in een zieken inrichting wordt de kleeding niet gebruikt, maar op de rust kamers bewaard en onderhouden. Goed dat niet gebruikt wordt, gaat niettemin achteruit. Billijk zou het dus zijn in een klee- dingstelsel, gebaseerd op uitkeering van geld, ook voor dien tijd een dagelijksche maar kleinere toelage toe te kennen. Te velde en in enkele andere omstandigheden heeft de klee ding veel meer te lijden dan in het garnizoen. Is de kleeding dan niet toereikend, of raken kleedingstukken buiten schuld van den man onbruikbaar of verloren, dan heeft in Indië ver goeding plaats. Hiervan is en wordt nog meermalen een veel te ruim en onnoodig gebruik gemaakt, hoewel ook erkend moet worden, dat het dikwijls voor Compagnies-commandanten zoo goed als onmogelijk is deze bepaling naar recht en billijkheid uit te voeren en toe te passen. In dergelijke gevallen zou een vas te, dagelijksche toelage, zoo lang de bijzondere omstandighe- 149

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 39