Febr. 1912.] Het militair tarief no. 24. den voortduren, aan alle bezwaren tegemoet komen. Denkbaar blijven natuurlijk gevallen dat verstrekking van kleeding ten laste van den Lande, dan wel uitkeering eener schadeloos stelling, zou moeten plaats vinden, maar die gevallen zouden tot de hooge uitzonderingen behooren. De stroom van pro- cessenverbaal voor te ontvangen kleeding zou ophouden te vloeien en verwacht mag worden, dat zoodanige regeling den Lande op belangrijk minder uitgaven zou komen te staan dan thans onder gelijke omstandigheden het geval is. De sol daat heeft dan rechtstreeks belang bij een zuinige behande ling zijner kleeding. Bovendien zou hierdoor eene belangrijke besparing van administratieven arbeid worden verkregen. Ook in Nederland bestaat de bepaling dat ingeval, tengevol ge van buitengewone omstandigheden, eenig kleeding- of uit rustingstuk geheel onbruikbaar wordt of daaraan schade wordt veroorzaakt, aan militairen, die niet voor Rijks rekening dat zijn dus de vrijwilligers van kleeding en uitrusting worden voorzien, eene vergoeding van hoogstens het bedrag, waarop de geleden schade wordt geschat, wordt toegekend. Maar te vens heeft de Minister van Oorlog de bevoegdheid om daar, waar vergoeding voor buitengewone werkzaamheden wordt toegekend, een gedeelte dier bedragen te bestemmen als ver goeding voor kleeding en uitrusting van militairen, voor wie eene uitrusting- en reserverekening wordt aangehouden. In verband met vorenstaande opmerkingen wordt vermeend, dat een kleedingstelsel, gegrond op de volgende beginselen, die uiteraard slechts in hoofdtrekken zijn omlijnd, zoowel voor het Land als voor den man meer gewenscht en voor- deeliger zou zijn. 1) Voor de Adjudant-Onderofficieren: dezelfde bepalingen als nu geldend zijn, en zulks alleen uit overweging, dat oplegging in en verkrijgbaarstelling uit's lands magazijnen van een gedeelte der voor hen benoodigde kleeding en uitrusting (sabel met koppel, fouragères enz.) niet wel doen lijk zou zijn; met dien verstande echter, dat 150

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 40