Febr. 1912.] Forthonden. Alle noodige gereedschappen (overigens eenvoudig en goed koop) voor de dressuur moeten worden aangeschaft. De hon den moeten voortdurend onder geneeskundig toezicht staan. 't Zal een Hinken tijd duren eer de machine geheel op droef is, maar dan zullen de goede resultaten ook niet uitblijven. En mocht het eens gelukken door het goede voorbeeld in In- dië een werkelijk georganiseerde hondensport in 't leven te roepen, dan zouden we spoedig even ver zijn als in Europa. Want meer dan daar is bij particulieren het geld een gemak kelijk te overwinnen bezwaar, als er iets tot stand moet wor den gebracht. Hier wil ik ook de vraag behandelen, of uit Europa ook afgerichte honden moeten worden geïmporteerd. Naar mijn meening in 't algemeen „neen". Kon men mèt den hond ook den baas laten uitkomen, dan zou ik zeggen: „ja", maar dat is op den duur natuurlijk onmogelijk. En is 't al mogelijk dat men een gedresseerden hond van den baas geheel „overneemt", bijna onmogelijk is 't zulk een hond zon der persoonlijke aanwijzingen zelf in gebruik te nemen. Er zou echter veel voor te zeggen zijn, indien men perso neel, bestemd voor de africhting in Indië, liet uitkomen met eenige zelf afgerichte, of althans een flinken tijd zelf gebruik te honden. Men had dan een begin. De honden zouden kun nen dienen bij het onderwijs, en tevens om autoriteiten en publiek aanschouwelijk te maken, hoe men met politiehonden werkt en wat zij presteeren kunnen. Op den duur zal men zich Diet uitsluitend behoeven te be perken tot de centrale kennel en de fortwachters. Het particulier initiatief zal ook eindelijk wel eens wat opleve ren, terwijl verschillende militairen zich voor de africhting zullen gaan interesseeren, w. o. in de eerste plaats officieren. En dan, welk een gewilde gast is de hond niet bij den min deren militair! Zou deze onder goede leiding niet iets beters kunnen doen dan den tangsigladakker vetmesten? Mij dunkt van wel, doch men zou hem tegemoet moeten komen. Zoo zou bv. een eenvoudige kennel in de kampementen kunnen 158

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 48