Febr. 1912.] Forthonden, Bij goede dressuur en oplettendheid zijn teven gemakke lijker thuis te houden. Tweemaal per jaar is men genoodzaakt ze gedurende een veertien dagen vast te houden en te iso- leeren, teneinde wegloopen en mésalliances te voorkomen. De neiging tot wegloopen, speciaal van reuen, veroordeelt genoeg de methode om waakhonden zonder toezicht in een fort te laten rondloopen. Yan de geslachtelijke neigingen der reuen wordt door kwaad willigen wel eens gebruik gemaakt door ze met een teef in con ditie weg te lokken of althans af te leiden. Bij een goede dressuur moge het eerste vruchteloos zijn (d. w. z. als de hond onder toezicht staat), de reu zal in zijn werk toch zeer beïn vloed kunnen worden door het spoor van een teef in conditie. Een teef is trouwer, hetgeen haar werk slechts ten goede kan komen. Wil men de honden echter meermalen van meester laten verwisselen, hetgeen zeer verwerpelijk is, dan zullen reuen zich spoediger in hun lot schikken dan teven. Reuën zijn scherper dan teven. M. i. is dit voor Indië eerder in het voor- dan nadeel van teven. Bij de bewaking van forten toch, komt de hond niet tegenover geroutineerde misdadigers, die zich met hand en tand zullen verdedigen, maar tegenover den weinig gekleeden inlander, een onschuldige, een verdwaalde, of zelfs een spionneerende vreemdeling; het is niet gewenscht, dat de hond aanstonds aan 't plukharen, gaat. M. i. zal het aanbeveling verdienen het aantal teven te doen overheerschen, doch in elk geval ook een zeker percentage reuen te gebruiken. De laatste kunnen o. a. invallen waar noodig als er teven in de periode van onbruikbaarheid ver- keeren (welke periode voor vele teven gelijktijdig zal aan vangen), en tevens dienen voor de fokkerij. Men dient natuur lijk te zorgen, dat deze dekreuen van prima kwaliteit zijn en niet door overmatig dekken onbruikbaar worden voor hun dienst. Wellicht is het zelfs raadzaam, eenige reuen uitslui tend voor dekreu te houden, hetgeen alleen mogelijk zou zijn, indien het instituut der fort(politie)honden zulk een uit- 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 50