Febr. 1912.] Forthonden. uitgeoefend. Het geregeld maken van patrouillegangen stelt ook hooge eischen aan het moreel van den fortwachter. Wordt de patrouilledienst verwaarloosd, dan zijn de honden nutteloos. 't Spreekt vanzelf dat geen te maken onkosten op reke ning der fortwachters mogen komen. Integendeel zou men eer moeten zorgen, dat zij voor het houden der honden eeni- ge ruimere inkomsten genoten. Noodig lijkt mij dit even wel niet. Aanmoediging kan plaats hebben door 't uitloven van premiën voor bepaalde feiten en 't houden van keurin gen en concoursen. Dat bij een volledige organisatie van den forthondendienst eenigen der reeds geplaatste fortwachters zullen moeten ver dwijnen, ligt voor de hand. 't Zou hard zijn, maar onver mijdelijk. 11. Gebruik cler honden. Buiten de gewone diensten in en om het fort, zullen de honden geregeld moeten worden geoefend, willen zij goed in africhting blijven. Zij moeten natuurlijk nu en dan in de gelegenheid worden gesteld hunne gaven ten toon te sprei den. Het ligt voor de hand, dat men hiertoe de werkelijk heid geheel nabootst en van die gelegenheid gebruik maakt, om èn hond, èn fortwachter, èn systeem op de proef te stel len. Alleen wanneer men de werkelijkheid getrouw nabootst, zal men op eenig succès kunnen hopen. Want stel dat een of ander officier op de fiets het fort nadert, bv. zulk een waarvan de fortwachterswoning op eenigen afstand is gele gen, met een duplicaat sleutel opent hij het hek, daarna een magazijn, neemt iets weg, sluit alles en begeeft zich op de fiets naar huis. Onbevreesd en bekend met de situatie als hij is, kan hij zulks wellicht ongemerkt doen. Yerricht bv. een uur daarna de fortwachter zijn patrouillegang, dan zal de hond ongetwijfeld spoor opnemen en vermoedelijk blijven houden tot de plaats waar de officier zijn fiets weer besteeg. Wellicht nog iets langer. Zeer onwaarschijnlijk is 't dat hij dien officier tot in zijn woning zou kunnen volgen. 162

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 52