Febr. 1912.] Forthonden. nen aangeven, welken invloed het klimaat heeft op het uit breiden en de hevigheid der ziekte na infectie. Dat die ziekte zou kunnen ontstaan uitsluitend door den invloed van het klimaat, dus zonder infectieis uitgesloten. Het is er mee als met cholera Rn andere besmettelijke ziekten, die in de tropen veel voorkomen. Niet het tropische klimaat, doch de tropische toestanden zijn er de oorzaak van. Maatregelen om hondsdolheid tegen te gaan moeten dus uitsluitend gericht zijn op voorkoming van infectie. Kon men deze algeheel uitsluiten, dan zou hondsdolheid na eenigen tijd niet meer kunnen voorkomen. Deze toestand is in Holland vrijwel bereikt. In Indië worden enkele van die maatregelen genomen, doch op welke wijze en met welk resultaat? De bestuursambtenaren hebben in het algemeen natuurlijk niet 't minste verstand van 't hondenvraagstuk. Wie zal hen voorlichten? Een hondensport, die vanzelf in de goede banen zou leiden, bestaat niet. Wat wonder, dat de ambte naren zich bepalen tot bet uitvaardigen van eenige voorschrif ten, die de reputatie hebben te helpen tegen hondsdolheid: voor Europeesche toestanden Welke zijn die voorschriften alzoo? 1. In districten waar rabiës is voorgekomen, moeten de honden gemuilkorfd worden. Het model der muilkorven wordt dikwijls vastgesteld. 2. Dolle honden, verdachte honden, gebeten honden, wor den afgemaakt (c. q. afgezonderd) en opgezonden ter onder zoek. Gebeten personen worden behandeld in het instituut Pasteur. 3. Invoer van honden is slechts toegestaan in eenige havens welke en hoeveel is mij niet juist bekend. 4. Ingevoerde honden moeten vergezeld gaan van twee bewijzeneen certificaat van gezondheid, af te geven door den rijksveearts ter plaatse, waar de hond wordt ingescheept, en een certificaat van de plaatselijke autoriteit der streek, vanwaar de hond afkomstig is, dat gedurende zes maanden 164

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 54