Febr. 1912.] Forthonden. Met evenveel recht zou men alle personen, die uit Europa naar Indië vertrekken, een dergelijk choleracertificaat kun nen meegeven en bij aankomst in Indië in quarantaine houden 1 Let verder wel, dat een hond, uit Indië in Holland aan gevoerd, hier vrij en frank het land mag binnentrekkenF) Dat men dus de maatregelen voor personen genomen, ten aanzien van honden totaal omkeert. Door de strenge bepalingen op invoer en vervoer wei gert men dus den toegang aan een gering aantal nage noeg uitsluitend mooie, goed verzorgde, goed gevoede ras honden. Want zelden heeft men groote moeite en onkosten over voor het importeeren van een leelijk fikje. Heeft men zich bij het maken van deze draconische bepa lingen wel ooit een klein oogenblikje voor oogen gesteld: le. dat op eiken hond, die ingevoerd zou kunnen worden, minstens een duizend ongure, ongevoede, onverzorgde, vage- bondeerende gladakkers worden geboren, wier bestaan nim mer door den arm der wet wordt bedreigd 2e. dat men door deze strenge en harde bepalingen de wa re hondensport op onoordeelkundige wijze onderdrukt, en aldus den eenigen loeg afsnijdtdie kan leiden tot civilisatie van het hon denras in Indiëen dus tot onderdrukking van de hondsdolheid? Ad. 7 Hondenbelasting is ongetwijfeld een goed hulpmiddel tot beperking van hondsdolheid. Jammer genoeg is het in Indië niet consequent door te voeren, zoolang men het gla- dakkerpak ongebreideld laat voortwoekeren. De belasting treft bijna uitsluitend den Europeaan en den welgestelden inlander of vreemden oosterling. Die zullen er geen hondje minder om nemen. Als registratie van de honden is dit middel dan ook vrij wel waardeloos. Wat zou men dan wel moeten doen om de hondsdolheid te onderdrukken? 166 (1) In Engeland bestaan zeer strenge quarantaine maatregelen. Daar heb ben zij ook reden van bestaan. Ik meen dat Engeland in dit opzicht alléén satat. Het is ook vrijwel het eenige land, dat zich werkelijk kan isoleeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 56