Febr. 1912.] Forthonden. Ie. Daar men met behulp van zijn stamboom de karak tereigenschappen van ouders en voorouders kan nagaan en daarnaar de te volgen dressuurmethode regelen. 2e. Omdat een straathond, niettegenstaande hij soms even voortreffelijk afgericht kan worden als de beste rashond, nimmer waarborg biedt, dat zijn afstammelingen diezelfde voortreffelijke eigenschappen bezitten. 8e. Omdat men van een rashond niet alleen het genoegen heeft, dat hij mooier is dan een straatfik, doch bovendien het voordeel heeft, dat hij öf door dekkingen, öf door nes ten in zijn eigen onderhoud kan voorzien." Uit eenige brieven van den heer Croes, brigadier der Kon. Ned. Maréchaussée, eigenaar en dresseur van Breston: „Dat verschillende eigenschappen het deel van den dres seur moeten zijn, behoeft geen betpog; bv. een persoon, die zijn kalmte niet kan bewaren, geen scherp commando heeft en niet bij voortduring dezelfde houding en manieren tegen over den hond in acht neemt, kan nooit goed dresseur zijn." „Ik ben van meening, dat een goed afgerichte politiehond door den aard zijner africhting roodekruishond is. De roode- kruishond mag een gewonde niet bijten en de goed afgerichte politiehond mag dat evenmin doen bij stilstaande of liggende personen. De politiehond is wantrouwig, de roodekruishond niet. Breston houdt den gevondene in het oog en zal hem aangrijpen hij het maken van vijandige bewegingen öf zorgen zoover van hem te blijven, dat verwonding niet mogelijk is." „Juist door het wantrouwend karakter van den politiehond acht ik hem geschikter voor het zoeken van gewonden in de practijk dan den werkelijken R. K. hond als door mij be schreven, die in ieder een vriend ziet." „Het los laten loopen van honden zonder toezicht binnen een fort acht ik gevaarlijk en onverantwoordelijk. Omstreeks 1500 werden in Frankrijk zoodanige honden gebruikt voor de nachtelijke bewaking van een haven. Zij verscheurden 168 1) Cursiveering van mij, v. d. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58