De gemengde brigade. [Febr. 1912. dient men vóór alles in het oog te houden, dat eene groote vuurkracht op het beslissende punt het meest de kansen op de overwinning zal verhoogen. Hier zij terloops gewezen op een punt, waarover wel eens verschil van opvatting heerscht, en waarover onze thans van kracht zijnde reglementen een volmaakt stilzwij gen bewaren. Het geldt n. 1. de vraag tot hoe lang het verband in de, uit verschillende wapens samengestelde, voorhoede van een colonne, die tot het gevecht overgaat, moet bewaard blijven. Ons inziens is het aangewezen moment dat, waarop de Bevelhebber het gevechtsbevel uitgeeft, zij het ook in den vorm van partieele bevelen aan de Commandanten der onder- deelen, Is toch eenmaal de hoofdmacht tot het gevecht ont wikkeld, dan heeft de voorhoede als zoodanig hare taak vervuld en is zij weer geworden een gevechtsgroep in over eenkomstige verhoudingen als de neven haar strijdende groepen. Zal het vaak noodzakelijk blijken de reeds in stel ling gekomen Voorhoede-artillerie in stelling te laten, de Ca valerie en Genie kunnen gewoonlijk zonder bezwaar weer ter beschikking van den Algemeenen Bevelhebber worden gesteld, teneinde op het meest gewenschte punt van hunne diensten partij te kunnen trekken. Is eene gemengde brigade als voorhoede aangewezen, dan is hiertoe echter al weer verbreking van het tactisch verband noodig. Ook voor de verdediging zijn overeenkomstige beschouwin gen te leveren; zoo zal b. v. eene brigade, in reserve gehou den om een tegenaanval te verrichten, in het algemeen geen behoefte hebben aan toedeeling van Artillerie. Integendeel zal de Artillerie juist door het afslaan van 's vijauds aanval er het best toe medewerken den eigen tegenaanval voor te bereiden; deze zal, in verband met het bescheiden gevechts front van ons veldleger, gewoonlijk uit de reeds ingenomen artilleriestellingen blijvend ondersteund kunnen worden. 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 5