Van Alles Wat. [Febr. 1912. Taiden (aan de lijn Fusan-Seoul)- Kunsan-Mokpho de aanleg werd in October 1910 aangevangen; Phyöngyan-Wensan, waaraan spoedig begonnen zal worden. "Voorts zijn de volgende lijnen ontworpen: Taikyu-Mokplio Seoul Chhyungjyu-Taikyu, tot gedeeltelijke ontlasting van de bestaan de lijn Fusan-Seoul Wensan-Hamlieung-Chöngyin-Hoirrjonywaarmede gepaard zal gaan verbetering van de smalspoorverbinding met koelies als beweegkracht tusschen Chèngyin en Hoiryong. Deze verbinding zal van groot belang worden, wanneer de thans in aanleg zijnde lijn Ohangchun-Kirin naar Hoiryong is doorgetrokken, hetgeen reeds in overweging genomen is. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat de lijn Chanchun-Kirin wel door de Chineesche Regeering gebouwd wordt, doch grootendeels met Japansche ingenieurs. Feitelijk wordt zij dus eene Japansche lijn. De economische ontwikkeling van Korea zal door de uitvoering van deze spoorwegplannen ten zeerste gebaat worden, zoodat Japan in Korea eene voortreffelijke basis krijgt voor eventueele operatiën in Mantsjoerije, waarmede mettertijd eene dubbele verbinding met normaal spoor, nl. over Seoul-Antung en over Hoiryong-Kirin tot stand zal komen. Bovendien is het Koreaansche echiereiland bijna overal van uit zee te genaken en zullen zijne voornaamste kustplaatsen weldra met de naar Mantsjoerije voerende lijnen verbonden zijn. Echter zou het Koreaansche spoorwegnet, zelfs na geheele voltooiing, ingeval van oorlog in Mantsjoerije voor Japan niet veel waarde hebben, wanneer de verbinding met her moederland niet onder alle omstan digheden verzekerd is. Dat men ook in Japan ingezien heeft, hoe noodzakelijk het is meester van de zeeëngte tusschen Korea en Eigen lijk-Japan te blijven, bewijst de bouw van eene oorlogshaven nabij Masanpho, nl Chinghai. Ook bij hare tegenwoordige samenstelling zal het de Japansche vloot steeds mogelijk zijn, steunende op Chinghai en op hare, daartegenover gelegen basis Sasebo, en in verband met het versterkte Tsushima, de betrekkelijk smalle straat tusschen Japan en Korea open te houden. Ook te Yungheung, even ten Noorden van Wensan, wordt eene oorlogshaven gebouwd. De verbinding tusschen Japan en Korea wordt verder verzekerd door den onderzeeschen kabel van Japan over Tsushima naar Fusan en door de draadlooze stations nabij Chemulpho, te Oseito (op een eilandje ten Westen van Anmyön do), nabij Mokpho en te Ryubunto (een eilandje ten Zuiden van de Zuidkust van Korea). Bovendien zijn de hiervoren genoemde marinestations van draadlooze inrichtingen voorzien. De bezetting van Korea bestaat thans uit de 2e divisie en eene gemengde brigade, samengesteld uit van in Japan gelegerde troepen gede tacheerde afdeelingen bovendien zware artillerie voor de versterkingen der oorlogshavens. Het plan, om ten behoeven van Korea twee nieuwe divisiën op te richten, is op grond van den zorgelijken toestand van Japan's geldmiddelen hardnekkig door den Minister van Financiën bestreden. I. M. T. 1912 12 177

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 67