"Van Alles Wat. [Febr. 1912. onder Japansch bestuur, bezit Japan de bekende havens Dalny en Port-Arthur. Dalny door de Japanners Dairen genoemd, is het uitgangspunt van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg en als zoodanig van groot belang voor den uitvoerhandel van Mantsjoerije. Het bezit belangrijke ha veninrichtingen, welke nog steeds uitgebreid worden, reparatiewerken, zoowel van de Zuid-Mantsjoerijsche spoorwegmaatschappij, als van de Kawasaki-werf te Kobe, spoorwegwerkplaatsen, e. d. Yeel vertier is er niet. Port-Arthur is ook in handen der Japanners eene oorlogshaven ge bleven, doch van veel minder belang dan in den tijd, toen het nog aan de Russen behoorde. Voor de Russen waren Port-Arthur en Dalny ijsvrije uitgangspoorten voor hun reusachtig Siberisch rijk en was Port Arthur een hoogst belangrijk steunpunt voor hunne vloot, tot be- heersching van de zee in het Verre Oosten. Hu beide plaatsen in handen der Japanners gevallen zijn, leiden de Russen den uitvoer van Siberië langs andere, hoewel minder gemakkelijke wegen, terwijl na de vernieling van de Russische vloot in Oost-Azië en het terug dringen van de Russen uit Zuid-Mantsjoerije, Port-Arthur alleen in geval van een oorlog tegen China als oorlogshaven voor Japan van belang kan zijn en dan nog alleen, wanneer China over eene talrijke en goede zeemacht beschikt en dat is in afzienbaren tijd niet te ver wachten. Het is dan ook begrijpelijk, dat de Japanners Port-Arthur laten voor hetgeen het is. Alleen de versterkingen op het zeefront, nl. op Lao tieh shan, op den Tijgerstaart, op den Gouden Heuvel, het fort Lao lu tsui en de versterkingen op den Zilveren Heuvel zijn gehandhaafd. Noch de befaamde 203 M. heuvel, noch de fortengroep Sung shu shan - Erlungshan - Tung chi kuan shan, waarvan de val over het lot der vesting in 1904/05 besliste, zijn versterkt of hersteld; met uitzondering van het drietal forten I tsu shan, Hsiao an tsu shan en Ta an tsu shan zijn er geen versterkingen hoegenaamd op het landfront en zeer terecht. Immers, onder de tegenwoordige omstan digheden is Port-Arthur voor de Japanners alleen van belang als een steunpunt voor oorlogsvaartuigen, welke voor den dienst in de golf van Pe chi li bestemd zijn, en verder, evenals Dalny, als ontschepings plaats voor troepen, welke voor een optreden in Mantsjoerije aange wezen zijn en de Japansche vloot is volkomen in staat te verhinderen, dat of de Chineesche, of de Russische zeemacht in Oost-Azië, beide in haar tegenwoordigen vorm hier storend optreden. Dalny is dan ook heelemaal niet versterkt. Aan de landzijde worden beide plaat sen door de vooruitgeschoven Japansche troepen gedekt. Eerst wan neer China of Rusland in Oost-Azië over eene belangrijke zeemacht beschikken, wordt het voor Japan tijd meer aandacht te wijden aan bevestiging van zijn bezit op Kwantung. Tegenover China wordt Port-Arthur dan eene basis voor alle maritime operatiën in de golf van Pe chi li, waartoe het buitengewoon gunstig is gelegen. Tegen over Rusland blijft, ook in dat geval, Port-Arthur tengevolge van zijne ligging van secundair belang, al is de zeeweg Kwantung-Japan 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 69