Van Alles Wat. Febr. 1912.] door hare grootere lengte meer blootgesteld aan vijandelijke onder nemingen dan die tusschen Korea en Japan. Wat betreft de verbindingen met Japan, wordt nog medegedeeld, dat Dalny door een onderzeeschen kabel met Sasebo verbonden is. "Verder is er een draadloos station sedert 20 November 1911 voor het plubliek geopend. De grootste afstand, waarop berichten geseind kunnen worden, wordt opgegeven 2500 zeemijlen te zijn (bij nacht). Van groot belang in een toekomstigen veldtocht in Mantsjoerije is de Zuid-Mantsjoerijsche spoorweg. Krachtens het vredesverdrag van Portsmouth kwam de spoorweg Port-Arthur - Changchun met al hare zijlijnen aan Japan. De Japan- sche Regeering droeg hare rechten spoedig over aan de Zuid-Mantsjoe rijsche spoorwegmaatschappij, welke in ruil voor de helft van het maatschappelijke kapitaal (200 millioen yen) van de Regeering over nam de hoofdlijnen Dalny - Changchun met de zijtakken naar Port- Arthur, naar Newchang, naar Yentai en naar Fushun, en Antung- Mukden, al het spoorwegmateriëel en wat daarbij behoort, en de kolenmijnen hij Tentai en Fushun. Sedert Juni 1908 zijn alle lijnen, behalve die van Antung naar Mukden, op normaal spoor gebracht; de verbouwing van laatstge noemde lijn is onlangs geëindigd. In Dalny is in aanbouw eene spoorwegwerkplaats, waar 20 loco motieven en 46 goederenwagens tegelijkertijd in herstelling kunnen worden genomen, terwijl bovendien hier allerlei soort van spoorweg en mijnbouwmateriëel aangemaakt zal worden. Omtrent de Fushun-mijnen wordt opgegeven, dat de gemiddelde dikte van de kolenlaag op 130 voet en de aanwezige hoeveelheid op min stens 800 millioen ton geschat wordt. De dagelijksche opbrengst bedraagt thans 3000 ton. Tot Mukden heeft de lijn dubbel spoor. Het bovenstaande moge voldoende zijn, om de groote capaciteit van den Zuid-Mantshoerijschen spoorweg te bewijzen. De talrijke Japansche handelsvloot maakt het mogelijk, groote troepenafdeelingen tegelijk naar Kwantung te vervoeren, waar zij, dank zij de uitgebreide haven werken, spoedig aan wal gezet kunnen worden. De operatielijn Japan- Gele zee Kwantung-Mukden kan dus van nog grooter belang dan die door Korea geacht worden alleen zijn mettertijd bij groote ontwikkeling van de Chineesche en de Rusische marine eenige maat regelen tot meerdere bevestiging van de havens Kwantung noodzakelijk. De 5de divisie, benevens 6 Bataljons spoorwegbewakingstroepen, bevinden zich thans in Zuid-Mantsjoerije. De divisie is gelegerd als volgt (1): Staf der divisie te Liaoyang. 9de Brigade Infanterie. Staf te P. rt-Arthur. 11 de Regiment. Infanterie te Liaoyang. 22>te Regiment Infanterie te Port-Arthur. (1) Behoudens detachementen op andere plaatsen. 180

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 70