Van Alles Wat. Draadlooze-Telegrafie-uitriistiiig uoor Caualerie. Febr. 1912.] Wegens de moeilijkheden bij de ontscheping aan de Pei ho of te Ching wang tao zou men er toe kunnen komen aanvankelijk slechts eene voorhoede aan wal te zetten, om onder dekking daarvan de hoofdmacht per spoor te laten volgen, maar dan loopt men de kans dat deze voorhoede gedurende langen tijd op eigen beenen staan moet, omdat de eensporige Noord-Chineesche spoorweg niet tot snel ver voer in staat is. Mocht China ingeval van een oorlog in Mantsjoerije van zins zijn de onzijdigheid van zijn gebied met kracht van wapenen te handhaven en daartoe troepen naar de Drie Oostelijke Provinciën willen vervoeren, dan stelt het bezit van Port-Arthur de Japanners in staat, om desgewild, dat vervoer spoedig te verhinderen, althans ernstig te bemoeilijken, daar de baan dicht langs de zee gaat en in zeer korten tijd van uit Port-Arthur kan worden bereikt. Verschaft alzoo het bezit van Korea en Kwantung aan Japan groote voordeelen voor een optreden in Mantsjoerije tegen Rusland, ook het uitvoeren van nevenoperatiënb. v. tegen Wladiwosstok, wordt door de annexatie van Korea gemakkelijk gemaakt. Reeds in het be gin van den jonasten oorlog was aan eene onderneming tegen Wladiwos stok gedacht, maar de omstandigheden hadden ervan doen afzien. Hoe wel na het verlies van Port-Arthur Rusland's eenige belangrijke haven aan de Stille Zuidzee, heeft het, wegens gemis aan eene vloot van eenige beteekeuis, als vlootstation niet veel belang. Doch dat kan in de toekomst anders worden en dan kunnen de omstandigheden operatiën tegen Wladiwosstok noodzakelijk maken. De naar Hoiryong ontworpen spoorlijn kan dan van het grootste belang worden, terwijl ondernemingen als de hierbedoelde reeds in vredestijd ingeleid wor den door de legering van Japansche troepen te Hoiryong en te Nanam. A. Een van de laatste toepassingen van draadlooze telegrafie voor mili taire doeleinden is een uitrusting voor Cavaleriegebruik, ten doel heb bende een betrouwbare gemeenschap te verzekeren tusschen ruitergroepen onderling, of tusschen het gros der ruiterij en het Hoofdkwartier. De installatie is compleet op zichzelf, zij omvat een kleine en lichte motor, die een dynamo drijft, een ontvang- en seintoestel, en een mast. De geheele uitrusting kan bediend worden door een patrouille van vier man en acht paarden, waarvan vier draagdieren zijn. Eén paard draagt de motor en dynamo, een ander de seintoestellen, het derde de ontvangi'nrichting en het vierde de verdeelbare mast en de draadschoren. Het toestel, dat den stroom levert, is bijzonder interessant. Om het zadel heen (en daaraan vast verbonden) is een licht vakwerk van sta len buizen aangebracht, waaraan zich vier pooten bevinden, waarop het afgenomen zadel kan staan. Ieder stel pooten heeft dicht bij den grond zij-armen, waarop aan de eene zijde de dynamo aan de andere de gasoline-motor bevestigd is. Boven elk dezer toestellen is een half-cylin- 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 74