De Indische Oorlogsbegrooiing noor 1912. Voorloopig verslag (Eerste kamer). IXde Afdeeling. Departement van Oorlog. Het heeft bevreemding gewekt, dat tot heden zoo weinig vernomen wordt omtrent een systeem van verdediging van onze koloniën Bij her haling zijn militaire Gouverneurs-Generaal aan het bewind geweest thans is dit nog het geval, en toch blijkt het niet, of dit onderwerp met ernst is ter hand genomen. De aandacht der Regeering wordt op dit punt gevestigd. Naar aanleiding van hetgeen voorkomt op bladz. 51 der Memorie van Antwoord omtrent de oprichting eener inlandsche militie, werd de meening uitgesproken, dat het vormen van eene reserve van inlandsche militairen aanbeveling verdient, doch dat het toch ook noodig is dienstplicht voor de Europeanen in lndië in te voeren De krijgsoperatiën hebben tegen woordig een snel beloop en lndië zal niet kunnen rekenen op het tij dig ontvangen van hulp uit Europa. Sommige leden zagen in een krachtiginlandsch militieleger, gerecruteerd op Java en in de overige streken, waar de loyauteit der bevolking niet meer twijfelachtig is, het eenig mogelijke middel om in lndië eene krijgsmacht te erlangen, opgewassen tegen de taak der handhaving onzer neutraliteit en zoo noodig der verdediging tegen een buitenlandschen vijand. Met belangstelling was door eenigen kennis genomen van het ver handelde in de Tweede Kamer der Staten-Generaal betreffende eene even- tueele subsidie aan de vereeniging Weduwenzorg, en de wensch werd uitgesproken dat de Minister alsnog termen zal vinden, om aan het ver langen van belanghebbenden te voldoen. Memorie van Antivoord. IXde Afdeeling. Departement van Oorlog. Naar aanleiding van de opmerking dat niet blijkt, dat voldoende aandacht wordt geschonken aan de verdediging van onze koloniën, meent de ondergeteekende in herinnering te mogen brengen, dat de beginselen, waarop het systeem van die verdediging berust, zijn opgenomen in de bij de dezerzijdsche geheime kabinetsmissives van 3 December 1900 letter Z™ en 2 December 1902, letter T16 aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter kennisneming gezonden nota's. 192

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 82