Samenstelling vloot in N. I. [Febr. 1912. belang van de zaak noopt mij echter om nochtans dat betoog een igs- zins uitvoeriger te bespreken dan waartoe anders een niet deskun dige zich na de op rijpe overweging steunende vertoogen van de Commissie en van den commandant der zeemacht geroepen zoude voelen. Yan het standpunt van den niet-deskundige in marinezaken valt m. i. niet te ontkennen, dat eene torpedovloot, gelet op de finan- cieele middelen waarover zij kunnen beschikken, groote aantrek kelijkheid uitoefent. Immers, wij behoeven niet te verhelen, dat onze middelen ons niet veroorloven om een artillerievloot te onderhouden van zoodanige samenstelling, dat zij zich op voet van gelijkheid zou kunnen meten met de krachtige artillerievloten van de groote Mogendheden, terwijl het, ook voor ons, niet uitgesloten behoeft te zijn, dat wij superieur torpedomaterieel zullen kunnen uitbrengen, gelijk waardig aan het materieel van onze tegenstanders. De mate van krachtsuiting die wij kunnen ontwikkelen, schijnt mij bij de beoordeeling van dit vraagstuk een factor die van grooten invloed moet zijn op de beslissing en die geen oogenblik veronacht zaamd mag worden. Zoowel de Commissie als de vlootvoogd zoeken zij het langs verschillende wegen en met een ander einddoel voor oogen verband tusschen bet type van onze vloot en de eischen waaraan dat type eene vijndelijke strijdmacht ter zee noopt te voldoen. Hunne verwachtingen loopen zooals hieronder nog nader zal worden gememoreerd, in dit opzicht uiteen, doch bierin stemmen zij wel te zamen, dat de aanwezigheid van eene artillerievloot den vijand zal noodzaken met gelijksoortig materieel uit te komen Schijnbaar is dit een belangrijk voordeel van het bezit van eene artillerievloot, doch beziet men de zaak in het licht van ons financieel kunnen, dan blijkt dat onze artillerievloot toch niet anders dan eene zwakke vloot kan zijn, zoodat er ruim plaats is voor twijfel of inderdaad het besproken voordeel van werkelijke beteekenis is. Ea kunnen zeker omstandigheden zijn, waarin onze artillerievloot den vijand voorloopig terughoudt van eene dadelijke actie, maar even goed laten zich om standigheden denken, dat de aanwezigheid van die vloot, hem onverschillig is, omdat hij zelf sterkei schepen in de nabijheid beschikbaar heeft en in zoo'n geval lijkt het mij niet onmogelijk dat wij met onze, uit financieele oorzaken zwakke artillerievloot, gesteund door het dan uit de zelfde oorzaken zwakke torpedomaterieel, in slechter verhouding tot hem komen te staan dan met eene financieel niet onbereikbare krach tige torpedovloot alleen Met enkele financieele overwegingen, ontleend aan de aanschaffings- en exploitatiekosten der vloot, hoe belangrijk de invloed moge zijn die zij op de zaak oefenen, is echter het vraagstuk niet op te lossen. Tal van bezwaren toch oppert de vlootvoogd tegen het stelsel dat de Commissie heeft aanbevolen. In de eerste plaats doet de vice-admiraal opmerken dat van eene torpedovloot naar het model der Commsisie nimmer eenig succes ver- 195

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 85