Febr. 1912.] Samenstelling vloot in N. I. wacht zal kunnen worden, indien niet over een betrekkelijk groot aantal versterkte punten aan den wal ten dienste van die vloot kan worden beschikt. Indien dit juist is, wat ik natuurlijk bereid ben aan te nemen, dan schuilt daarin werkelijk een financieel bezwaar doch of dit bezwaar alleen eigen is aan eene torpedovloot acht ik eene open vraag, daar het mij voorkomt, dat ook eene artillerievloot, wil zij tenvolle aan haar doel beantwoorden, behoefte zal hebben aan meer dan ééne operatiebasis en dus mede uit dien hoofde tot uit gaven—en hooge uitgavenzal leiden. De vice-admiraal werpt de Commisie tegen, dat de door haar ge dachte vloot ver van superieur moet worden genoemd en daar de heer Hoekwater hierbij gebruik maakt van aan de vloten van andere Mogendheden ontleende gegevens, aanvaard ik zijne qualificatie. Voorts komt de vlootvoogd op tegen de redeneering der Commissie, dat eene torpedovloot de voorkeur verdient met het oog op den ongunstigen toestand der toegangen tot Soerabaja. Ook mij schijnt het toe dat dit argument niet hoog mag worden aangeslagen, aan gezien reeds verbetering in dien toestand is gebracht, en in de toe komst, nu eerlang een slibzuiger van groote capaciteit beschikbaar zal zijn, nog groote verbetering mag worden verwacht. Ook met betrekking tot het door de Commissie aangevoerd voor deel, dat in dezen Archipel verscheidene schuilplaatsen, geschikt voor kleine vaartuigen, te vinden zijn, huldigt de vice-admiraal andere inzichten dan zij en het komt mij voor dat 's vlootvoogds argumentatie op goede gronden steunt. Al verder weerspreekt de heer Hoekwater de meening der Com missie, dat de torpedovloot wat het uitvoeren van herstellingen en de aanvulling van de munitie betreft, in belangrijk gunstiger om standigheden zal verkeeren dan eene artillerievloot; en ik acht die weerlegging gemotiveerd. Evenzeer ligt mijns inziens waarheid in de opmerking van den commandant der zeemacht, dat de conclusie der Commissie, als zoude de artillerievloot geen, de torpedovloot daarentegen goeden verken- ningsdienst kunnen verrichten, niet onaantastbaar is; nochtans moet ik hierbij aan teekenen, dat de éclaireursdiensten toch wel gemak kelijker en vollediger door het kleiner en veel talrijker torpedomaterieel kunnen worden volbracht. Een belangrijk punt de vraag welken invloed het type onzer vloot zal uitoefenen op de eischen die de vijand aan zijne scheepsmacht in deze wateren zal moeten stellen wijkt, zooals gezegd, de mee ning van den vice-admiraal geheel af van die der Commissie. Is de laatste van oordeel dat de aanwezigheid van torpedokruisers er tüe zal bijdragen den vijand te doen afzien van het gebruik ma ken van minderwaardig materieel, de vlootvoogd betoogt, dat juist de wetenschap dat slechts eene torpedovloot de verdediging voert, den vijand den weg zal aanwijzen om, voordat hij met krachtiger mid delen voor den dag treedt, met minderwaardige schepen, die desnoods gedeeltelijk opgeofferd kunnen worden, te trachten onze torpedovloot 196

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 86