Uitireksel uil het rapport Dan den commandant der zeemacht, betrekking hebbende op de samenstel ling nan de nioot in Indië. Samenstelling vloot in N. I. [Febr. 1912. ambtgenoot van Marine niet dadelijk voor terzijdestelling in aanmer king, dan schijnt mij de zaak van voldoende belang om haar tot on derwerp van een speciaal deskundig onderzoek te maken In afwachting hiervan verklaarde de Gouverneur-Generaal ten slotte, dat hij op grond van zijne instemming met respectievelijk aanvaarding van de beschouwingen van den commandant der zee macht ten aanzien van de door de Commissie voorgestane torpedovloot, niet anders kon adviseeren dan dit voorstel der Commissie ter zijde te leggen, als zijnde niet vatbaar voor practische uitwerking. j De Minister van Koloniën, De Waal Malbfijt. Na over eene zoogenaamde artillerievloot en eene torpedovloot in eenige beschouwingen te zijn getreden, komt de Commissie tot de gevolgtrekking, dat de verdediging ter zee van onze koloniën door eene torpedovloot zal moeten geschieden, eene gevolgtrekking, die door mij geenszins gedeeld wordt. Hoewel niet met voorbeelden kan worden aangetoond, wat alleen met eene op zich zelf staande torpedovloot, eene vlootformatie, die trouwens nergens wordt aangetroffen, kan worden verricht, zoo heeft toch de ondervinding van de laatste jaren wel aangetoond dat de torpedo niet beantwoord heeft aan alle verwachtingen, die men zich van dat wapen had voorgesteld. Alvorens de door de Commissie aan eene torpedovloot toegekende voordeelen aan eene nadere beschouwing te onderwerpen, merk ik reeds dadelijk op, dat van een optreden van eene dergelijke vloot nimmer eenig succes verwacht zal kunnen worden, indien niet over een betrekkelijk groot aantal versterkte punten aan den wal ten dienste van die vloot kan worden beschikt, waaraan echter zeer groote kosten verbonden zijn. Het over 't hoofd zien van dit cardinale punt schokt 't nog overge bleven vertrouwen in de kostenberekening wederom in zeer sterke mate. Het oprichten toch van deze, voor de torpedovloot onmisbare steunpunten, zal dunkt mij ten gevolge hebben, dat eene veel ongun stiger voorstelling verkregen wordt van de totaal aan de torpedovloot verbonden kosten, dan door de Commissie gegeven is. Voorts deelt de Commissie mede, dat, wanneer van de torpedovloot succes verwacht wil worden, die vloot zal moeten bestaan uit het beste materieel, dat verkregen kan worden. Deze meening volkomen deelende, kan ik mij geenszins vereenigen met het door de Commissie voorgestelde type van torpedokruisers van 1500 ton, 24 mijl snelheid en eene artillerie-bewapening van eenige 199

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 89