Samenstelling vloot in N. I. [Febr. 1912. 201 300 ton en eene snelheid van 30 mijl, nog een tiental van die vaar tuigen, die bij eene waterverplaatsing van 715 ton eene snelheid van 31 mijl hebben. Dnitschland is in het bezit van 43 jagers met eene waterverplaat sing van 420 tot 670 ton en eene snelheid van 3032 mijl, terwijl eindelijk Japan 15 torpedobootjagers heeft, die bij eene snelheid van 30 en 31 mijl, eene waterverplaatsing hebben van 307 —335 ton. Met deze getallen voor oogen zal wel niemand willen volhouden, dat de torpedovloot der Commissie ook maar eenige aanspraak op de betiteling van „superieur" kan maken, terwijl hierbij nog opgemerkt zou kunnen worden, dat waar met het eventueel verwezenlijken van de voorstellen der Commissie nog wel eenige tijd gemoeid zou zijn, hare vloot bij gereedheid, in qualiteit nog ongunstiger zou afsteken bij de torpedovloten der andere Mogendheden, dan thans reeds het geval zou zija. Waar de Commissie zelf aan hare torpedovloot den eisch stelt, dan ten opzichte van snelheid en bewapening het beste geleverd wordt wat verkrijbaar is, had m. i. verwacht mogen worden, dat de Commis sie voor hare torpedobootjagers eene snelheid zou geëischt hebben van minstens 30 mijl, bij eene bewapeniag met kanons van 10 c M. en 7,5 c.M. Maar ook de voorgestelde torpedokruisers zouden noodwendig be langrijke wijzigingen moeten ondergaan. Op bladz. 35 van het rap port toch wordt vermeld, dat deze vaartuigen met de jagers moeten samenwerken bij het doen van aanvallen o p vijandelijke oorlogssche pen, maar om zulks te kunnen doen, zullen de snelheden van deze beide typen vaartuigen niet te veel uit elkander mogen loopen. Aangezien voorts in verband met het hier boven medegedeelde be treffende de artilleriebewapening van eenige vreemde jagers, die welke voorgesteld is voor de torpe dokruisers minderwaardig moet geacht worden, zouden deze vaartuigen getransformeerd moeten worden in torpedobootkruisers, met bijv. minstens 30 mijl snelheid en bewapend met de noodige kanons van 10 cM. en 7,5 cM. Aldus zou eene torpedovloot verkregen worden, waarvan de eenhe en zouden beantwoorden aan den eisch, het beste te vertegenwoor digen, dat ten minste tot heden op dit gebied te verkrijgen is. De kosten van eene dergelijke vloot zullen echter belangrijk hooger zijn dan die, welke de Commissie daarvoor heeft uitgetrokken, omdat de superieure kruisers en jagers zeker niet te verkrijgen zullen zijn voor de respectievelijk daarvoor door de Commissie genoemde bedra gen van f 2 000 000 en f 800 000. Ter motiveering van de redenen, waarom de Commissie eene torpe dovloot boven eene artillerievloot verkiest, wordt in de eerste plaats de aandacht gevestigd op den ongunstigen toestand, waarin de toegan gen tot Soerabaja, de eenige reparatie-inrichting in deze gewesten, verkeereu. Zeer zeker is de betrekkelijk geringe diepgang van de naar Soera baja leidende vaarwaters een bezwaar waarmede bij het vasthouden aan een artillerievloot rekening dient te worden gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 91