206 Febr. 1912.] Samenstelling vloot in N. I. dokruiser gedacht, zeer wel goed bewoonbaar is te maken, zeker is het, dat het verblijf van eenigen duur, aan boord van een torpedo- bootjager van 350 ton, vooral in de tropen en in oorlogstijd, zeer veel van de opvarenden zal vergen. Wat dus nog over zal zijn van onze toch al niet superieure torpo- dokruisers en jagers, zal bij aankomst van 's vijands hoofdmacht door uitputting van 't personeel en achteruitgang van het materieel, zoodanig geleden hebben, dat het eene gemakkelijk te vernietigen prooi zal zijn voor 's vijands kruisers en torpedojagers. Ook handhaving van de onzijdigheid acht de Commissie mogelijk, wan neer alleen over eene torpedovloot beschikt kan worden, en zulks zou zelfs beter kunnen geschieden, dan door eene artillerievloot, omdat deze in niet zooveel op zich zelf staande eenheden kan worden verdeeld, terwijl de Commissie hieraan nog toevoegt, dat, indien eene veel ster kere vijandelijke vloot eene onzer havens binnenloopt, met den wil onze neutraliteit te schenden, ook het zich in die haven bevindende zwakkere gedeelte van onze artillerievloot, zonder veel nut verloren zou gaan. Dit laatste is zeker volkomen juist, doch de Commissie verzuimt te vermelden, dat zich nog verschillende omstandigheden kunnen voordoen, waarbij de artillerievloot met. succes zal kunnen optreden ter handha ving van de neutraliteit, terwijl dit voor eene torpedovloot wel altijd onmogelijk zal zijn, omdat deze zich voorloopig alleen zal moeten bepalen tot het aantekenen van protest tegen handelingen van den neu- traliteitschender. Geeft deze geen gevolg aan het protest, laat ons aannemen dat hij steenkolen laadt binnen onze territoriale wateren, dan staat de torpedo vloot machteloos tegenover den overtreder en zal den nacht moeten afwachten, om te trachten hem te torpilleeren. In de eerste plaats is de kans groot, dat het doel dan echter verdwenen is, maar zelfs als dat niet het geval is, dient men zich de vraag te stellen, of van dien torpedoaanval, die natuurlijk verwacht wordt, veel succes verondersteld mag worden. Een of meerdere schepen van de artillerievloot kunnen daarentegen, nadat aan het protest geen gevolg gegeven wordt, dadelijk hun vuur op den overtreder openen, en zelfs al zijn wij dan ook de zwakkere, dan nog is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat dit optreden met succes bekroond wordt, omdat de tegenstander, als zijnde aan het ko- lenladen, niet in de gunstigste omstandigheden verkeert, om een ge vecht te leveren. In tegenstelling met de meening der Commissie, ben ik dan ook van oordeel, dat eene torpedovloot niet geschikt is om onze neutraliteit te handhaven, terwijl eene zelfs betrekkeljjk zwakke artillerievloot en deze onder verschillende omstandigheden nog met kans op succes zal kunnen optreden. Vervolgens behandelt de Commissie de handhaving van rusten orde in den Archipel en spreekt als haar oordeel uit, dat zulks ook zeer goed door eene torpedovloot, als voorgesteld, zou kunnen geschieden. De in gewone tijden door de zeemacht te verrichten diensten worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 96