De gemengde brigade, i) Sedert een aantal jaren kennen wij in het Indische leger de brigade, uit alle wapens samengesteld, als organieke een heid. Door die indeeling werd een einde gemaakt aan den be- denkelijken toestand, dat door onderlinge onbekendheid en als gevolg hiervan—gebrek aan wederzijdsche waardeering, eene behoorlijke samenwerking der verschillende wapens niet mogelijk was. Inderdaad kan men zeggen, dat de toestand in dit opzicht in de laatste jaren aanmerkelijk is verbeterd, zoodat ten behoeve der oefeningen de indeeling van het veld leger in gemengde brigaden ontegenzeggelijk van nut is geweest. Intusschen doet zich de vraag voor of eene dergelijke orga nisatie in oorlogstijd overeenkomstige voordeelen biedt. Het antwoord zou bevestigend luiden, indien ware te voor zien, dat als regel het verband in de brigaden bewaard zal kunnen worden. Wij zullen nagaan in hoeverre dit het geval is. Op den voorgrond zij hierbij gesteld, dat het veldleger bij den beslis- senden strijd zoo sterk mogelijk moet zijn en dat detachee ringen voor nevendoeleinden tot het uiterste moeten worden beperkt. Het geval dat aan eene brigade van het veldleger eene zelfstandige opdracht zal worden verstrekt, waardoor een belangrijk deel van onze veldtroepen de kans loopt of partieel te worden verslagen, öf bij den beslissenden slag werkeloos te moeten blijven, moet dus niet als regel, maar als uitzon dering worden beschouwd. De onderdeelen van het veldleger zul en in hoofdzaak veree- nigd moeten optreden, terwijl bij eene splitsing ten behoeve 113 1) Eene gewijzigde indeeling van liet veldleger (in divisiën en een brigade) is reeds sedert eenigen tijd bij liet D. v. O. aanhangig. Red. I. M. T. 1912. 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 1