Maart 1912.] Het tactisch gebruik van Mitrailleurs. De zichtbaarheid zal, bij een juiste keuze van de kleur en een onregelmatigen vorm van het schild, niet noemenswaard worden vergroot (volgens de Ned. Ind. Commissie van proef neming zelfs verkleind 2), terwijl het gewicht van 10K.G. voor een z. g. half- en van 18 K. G. voor een heel schild, bij de huidige wijzen van vervoer geen overwegend bezwaar kan opleveren. Wel zullen zich (vooral bij den aanval) gevallen voordoen, dat het herhaaldelijk van stelling-verwisselen het medevoeren van een schild ongewenscht maakt; welnu, men late het dan achter, doch zeer zeker zijn niet minder gevallen denkbaar, dat het schild een zeer welkome dekking biedt, zonder ook slechts in het minst den mitrailleur in het vervullen van zijn taak te hinderen. De aan de bediening van het nieuwe wapen te stellen mo- reele eischen zijn bovendien zóó hoog, dat elke gelegenheid dient te worden aangegrepen, om haar de uitoefening van hare moeilijke taak te verlichten, terwijl niet uit het oog moet worden verloren, dat het verlies van richter en hulprichter ongeveer gelijk is te stellen met eene vermindering van de vuur kracht met 75 geweren. Een vervoer op rad-affuiten (zooals b. v. in Frankrijk en Engeland), waarbij vanaf de affuit gevuurd wordt, heeft naast de reeds sub b genoemde bezwaren het nadeel van groote zichtbaarheid. Het bezwaar, verbonden aan den goed waarneembaren ont- 238 Bij in Oostenrijk gehouden proeven, werd een mitrailleurdoel door 126 kogels getroffen hiervan waren er 10 in de figuren, 39 op de patroonkast en 77 op het schild; de schutter, die slechts een streep van aangezicht en horst vertoonde, was niet getroffen. 1). Japan geeft der bediening zandzakken mede, welke achter de stelling ge vuld wordn; eRusland volgde in 1906 dit voorbeeld na, doch voerde in 1910 schilden in. In Nederland wordt een schild medegevoerd bestaande uit 3 deelen (bovenschild op achterwagen, 2 zijschilden vormende de ach terdeuren van het voertuig 1) Sehieszversuehe der K. u. K. Armeeschieszscliule seit dem Jahre 1905. 2) Extra-bijlage No. 9 I. M. T. blz. 78.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 10