Het tactisch gebruik van Mitrailleurs. [Maart 1912. snappenden stoom, is grootendeels opgeheven, nu deze door een buis of slang in de terreinbegroeiing of in een emmer met water wordt afgeleid. Behalve een geringe zichtbaarheid geven de sub c. hiervo- ren genoemde eigenschappen nog het voordeel, dat de mitrail leur bij uitstek geschikt is om op die punten op te treden, waar aan den eisch van een groote vuurkracht niet voldaan kan worden wegens onvoldoende ontwikkelingsruimte (b. v. bij acces- en defilé-verdediging). Uit de hierboven gegeven algemeene beschouwingen, over de kenmerkende eigenschappen van den mitrailleur mag met voldoende zekerheid worden geconcludeerd, dat het wapen zich zoowel voor het gebruik bij den aanval als voor dat bij de verdediging eigent. De wijze waarop het in elk dier twee gevallen moet wor den aangewend, hangt nauw samen met de tactische be stemming van het wapen en de daarmee verband houdende verschillen in organisatie. Naar die bestemming onderscheidt men bij de veldtroepen: 1. Infanterie mitrailleurs. 2. Cavalerie mitrailleurs. 239 De snelle verhitting van den loop maakt afkoeling noodzakelijk. Deze afkoeling geschiedt middels toevoer van water (Maxim, Schwarzloze, Pe- rino, e. a.), of wel middels lucht (Hotchkiss, Madsen e. a.) De wateraf- koeling heeft als nadeel de noodzakelijkheid van aanvoer van versch wa ter, wat, vooral in droge streken, tot medevoeren van water bij den trein noopt. (De Zwitsersche Commissie van proefneming bevond na 2500 scho ten een temperatuur van 92o C. en na 5050 schoten een van 94° C. voor het koelwater in den mantel 1). De iuchtafkoeling (middels radiatoren) heeft als nadeel een te groote verhitting van den loop (bij de draagbare Hotch kiss b. v. 400° C.) waardoor: le bij voortgezet vuur de spreiding grooter wordt; 2e het wapen spoediger uitgeschoten is; 3o de trilling van de lucht een juist richten bemoeilijkt en 4e bij het van stelling verwisselen moei lijkheden bij het vervoer zich voordoen. Het Colt machine-geweer pompt automatisch versche lucht toe, terwijl bij het systeem Fitzgerald door chemische afkoeling de temperatuur der 8 loopen niet boven de 650 stijgt 2). 1) R. M. S. April 1909 blz. 315. 2) Zie voor nadere beschrijving o. a. La Revue d' Infanterie 15 Februari 1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 11