Maart 1912]. Het tactisch gebruik van Mitrailleurs. Begon dus omstreeks 1900 de mitrailleur meer en meerde aandacht der verschillende legerbesturen te trekken, zoo was dit, behalve aan de hierboven genoemde ooilogs-ervaringen, hoofdzakelijk toe te schrijven aan de zeer groote technische verbeteringen, welke in den loop der voorafgaande halve eeuw waren aangebracht. Het aantal loopen was van 37 of 25 tot 1 gedaald, het gewicht daardoor aanmerkelijk verminderd, terwijl zoowel de invoering van de eenheids lading als die der achter-lading het wapen meer en meer voor den veld-oorlog geschikt maakten. Toen door de uitvinding van den Amerikaan H. S. Maxim in 1882 de „handbeweging" plaats maakte voor een auto matische werking, kwam het nieuwe wapen de volmaking nabij en van af dit oogenblik werd door verscheidene groote fabrieken rusteloos aan de perfectionneering gewerkt. (Maxim Hotchkiss, Cowell, Colt, Rexer, Madsen, Bergman, Schwarz- lose, Perino, Puteaux, Skoda e. a.) Dat, niettegenstaande deze snelle vooruitgang, alleen Zwit serland en Duitschland tot de invoering besloten, was deels te wijten aan den nog steeds heerschenden twijfel omtrent de bruikbaarheid van het nieuwe wapen in den modernen veld-oorlog (Dragomiroff noemde de toevoeging van mitrailleurs aan een veld-leger van normale samenstelling een dwaasheid), deels aan de tijdroovende proeven, welke de keuze van een bepaald systeem voorafgingen. Het was juist in deze periode, dat de Russisch-Japansche oorlog uitbrak en Rusland ten strijde trok met geen (volgens sommigen met 14) mitrailleurs. De Japanners hadden bij den aanvang van den oorlog 4 mitrailleurs per regiment Cavalerie. Daar het verloop van den strijd de beteekenis en waarde der mitrailleurs deed kennen, waren, door opvoer uit Rusland en door aankoop van Japan, in den slag bij Moekden reeds 288 mitrailleurs in het veld, waar- 230 De bruikbaarheid tegen onbeschaafde volksstammen was in de Engelsche- en andere koloniale oorlogen reeds voldoende bewezen. (Strijd tegen de Matabelen 1893, Mahdisten 1898, Soedan-expeditie, enz.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 2