Antwoord a/d majoor der inf. A. J. Gooszen. Maart 1912.] men deze geschutsoort in den oorlog tegen den B, V. wilde aanwenden, en dat in verband daarmede de eischen werden gesteld. „Zeer logisch, maar nu doet de Majoor G. het voor komen, alsof het legerbestuur zijn keuze gevestigd zou heb ben uitsluitend op het zware type geschut. Id de Memorie van Antwoord op de Indische Oorlogsbe- grooting voor 1912 lezen we echter, dat de minister ver klaard heeft, dat de aan het berggeschut te stellen hoofdei- schen, zooals die in de uit Indië ontvangen bescheiden waren ge formuleerdruimte laten zoowel voor het kanon van het nieu we zware als voor dat van het reeds bestaande lichte type, waaruit dus volgt, dat de keuze van den majoor G. op een zwaar type vuurmond gebaseerd is op diens persoonlijke meening over het gebruik der Berg-Artillerie. 2) In de eerste bladzijden verdedigt de Majoor G. zijn keuze van het zware type door het stellen van weinig zeggende algemeene eischenof meent de schrijver werkelijk met deze eischen iets speciaals voor het zware type berggeschut gesteld te hebben Zoo vinden we op blz. 32: „Voor Iudië is aangenomen, dat in het werkdadig gebruik van Veld- en Berg-Artillerie geen beteekenend verschil zal bestaan. Berg-Artillerie voor Indië moet dus als Veld-Artillerie, ook naast en tegenover Veld-Artillerie, kunnen optreden." Welke Artillerie men ook beschouwt, tusschen het werkdadig gebruik van Veld- en Berg-Artillerie bestaat geen principieel verschil. Elke Berg-Artillerie moet in de vlakte als Veld-Artille rie kunnen optreden. In een reglement (we meenen dat voor de Eng. Ind. Artillerie) staat zelfs nog vermeld, dat het ge bruik der Berg-Artillerie zich niet beperkt tot bergachtig ter rein. Bovendien zien we, dat in den Russisch- Japanschen oorlog meerdere Japansche Divisiën uitsluitend met Berg-Artil lerie bewapend waren, die in de vlakte als Veld-Artillerie optraden. 1) I. M. T. 1912 1 blz. 99 2) De Majoor G. noemt het liever gedragen Veld-Artillerie. Dat doet er weinig toe. Hoofdzaak is dat die Artillerie in zwaar terrein de taak der Veld- Artillerie moet kunnen overnemen. I. M. T. 1912. 17. 261

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 33