Maart 1912.] Kalibervraagstuk der berg-artillerie. meldden wij dit reeds). Bovendien zijn zelfs bij het gebruik van een eenheidszadel niet alle dieren even sterk. In de volgende alinea lezen we: „H. H. B. en M. nemen als draaglast voor de groote draag baarden 120 K. G. en voor de munitiedraagdieren, zooals „toch bekend inlandsche kleine paarden, 130 K. G. Kunnen „deze munitiepaardjes 130 K.G. dragen, dan kunnen de groote draagpaarden van het stuk dit toch zeker wel 140 K.G. doen." Afgescheiden nog van het feit, dat de ligging der lasten voor een munitiedier gunstiger is, (zijlasten) en dus de belas ting zwaarder kan zijn, is het toch wel wat eigenaardig te denken, dat we bij een belasting van 130 K G. kleine paarden op het oog zouden hebben. Zouden we er dus voor ijveren de belasting der stukdieren met ongeveer 30 K. G. te ver minderen.om die der munitiedieren niet 20 K. G. te ver meerderen Met de belasting van 130 K. G. hadden wij dan ook groote paarden op hst oog. Gezien de voordeelen verbonden aan groote paarden als munitiedieren (meerdere belasting; reserve aan stukdieren), meenden wij zeker, met de tegenwoordige kleine munitiedieren slechts een overgangstijdperk te zijn inge treden, en zeer zeker hadden wij niet verwacht, dat de voor standers van een zwaar projectielgewicht kleine dieren zou den voorstaan. Voor de kleine munitiedieren zouden wij een totaal gewicht van ongeveer 90 K.G., wenschen (tegenwoordig 110 K.G.) Gaan we nu na hoeveel projectielen van 6.5 K.G. op één dier vervoerd kunnen worden. Stellen wij de bok met verder har- nachement op 20 K.G. de twee munitiekistjes eveneens op 20. K.G., dan blijft nog over een nuttige belasting van 50 K.G. gelijkstaande met het gewicht van 6 patronen (elk ongeveer 8 K.G. wegende). Hoeveel projectielen wenscht de majoor G. nu per stuk? 120 minstens. Uitstekend. Dat wordt dan minstens 20 munitiedieren per stuk of 80 per batterij. Voor het vervoer van hetzelfde aantal patronen van 6.5 cM. zijn slechts 48 dieren per batterij noodig. 264

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 36