Maart 1912.] Kalibervraagstük der berg-artillerie. Wat heeft de Infanterie aan de Artillerie, wanneer deze steeds te laat komt, of wel tengevolge der afgematte dieren geheel niet komen kan, waar ze wezen moet? Op blz. 36 lezen we, dat het Fransche Bergkanon van 6.5 cM, voornamelijk bestemd zou zijn voor Algiers en Marokko en dat bij de keuze van dit stuk op den voorgrond zou zijn ge steld, een stuk bestemd voor den strijd tegen een minderwaar digen tegenstander. Dit nu is niet juist. Het Fransche berg kanon van 6.5 cM. maakt deel uit van de bewapening van het Moederlandterwijl eerst kort geleden ook voor de Ko loniën hetzelfde kanon is aangenomen. nadat de aanschaf fing van Berg-Artillerie aldaar vertraging had ondervonden, omdat eerst als eisch was gesteld een zelfde projectiel voor Veld- en Berg-Artillerie. Op de volgende bladzijde worden de groote voordeelen be sproken van de zelfde projectielen bij de Veld- en bij de Berg-Artillerie. Vermeld wordt bovendien, dat het opleggen van een voldoenden voorraad voor oorlogsgebruik hier niet kan geschieden, omdat de „tand des tijds" hier erger knaagt dan elders en de boel bederft. We kunnen den majoor G. in dezen geruststellen; deze invloeden doen zich op het staal der projectielen (die boven dien inwendig gevernist en uitwendig geverfd zijn) al wei nig gevoelen, terwijl de buizen en ladingen luchtdicht wor den opbewaard. Voor onmiddellijke verstrekking behoeft slechts een klein gedeelte, voor gebruik gereed, te worden opgelegd en wel dezelfde hoeveelheid, onverschillig of men dezelfde projectielen bij Veld- en Berg-Artillerie heeft of niet. De overige ledig opgelegde projectielen kunnen worden geconfectionneerd, zoodra zulks noodig is. Een voor den krijg geheel voldoende hoeveelheid munitie op te leggen, is een practische onmogelijkheid; volstaan wordt dan ook met een zoo ruim mogelijken voorraad. Wij betoogden nu in ons vorig artikel, dat het hebben van verschillende projectielen voor Veld- en Berg-Artil- 266 1) Mitt. 1911 7e Heft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 38