Antwoord a/d majoor der inf. A. J. Gooszen. [Maart 1912. lerie, alleen de wenschelijkheid doet uitkomen, een iets rui meren voorraad projectielen (ledige) op te leggen, terwijl het aantal buizen x) en ladingen hetzelfde kan zijn, onverschillig of men verschillende dan wel dezelfde projectielen bij Yeld en Berg heeft. We blijven daarom nu nog, niettegenstaande het betoog van den majoor G., beweren, dat de bovenaange haalde kwestie hoofdzakelijk een van magazijnsbeheer is. En wat betreft het in Indiê aanmaken van projectielen bijaldien zulks mettertijd mogelijk zal zijn zoo bezitten we reeds zooveel verschillende soorten bij de Vesting-Artillerie, dat één soort meer of minder geen gewicht in de schaal zal leggen. Op blz. 38 vinden we weer: „Zoo gaat de ontwikkeling van de Berg-Artillerie bij alle „StateD, die zich op een strijd tegen een gelijkwaardigen „tegenstander voorbereiden, een geheel anderen gang, als die „bij de koloniale Artillerie in Frankrijk. Dit geeft te denken „en geeft voldoende de richting aan, waarin wij ons zullen „hebben te bewegen." Zouden FrankrijkSpanjeItalië, en Noortuegen zich dan voorbereiden op den strijd tegen een minderwaardigen vijand? Immers deze landen zijn tot kalibervermindering overgegaan. Voorts verklaart de majoor G. op blz. 39, dat onze opga ven omtrent mondingsenergie, invalshoeken, metaalbelasting, spreidingsformules enz. met de constructie en met de uit werking van een bergkanon niets te maken hebben en komt dan tot de conclusie, dat een granaatkartets, die tweemaal zooveel kogels bevat ook tweemaal zooveel uitwerking be looft. Had de majoor G. het artikel, waartegen hij geschreven heeft, „bestudeerd", hij zou een dergelijke conclusie zeker niet verkondigd hebben. Wij toonden juist uitvoerig aan, dat de te verwachten uitwerking bij het zware type slechts iveinig grooter is, dan die bij het 6.5 cM. kanon. 267 1) Immers de buizen zijn in ieder geval verschillend, daar de tempeerschaal (Meterverdeeling) niet gelijk kan zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 39