De Topographische dienst als zelfstandig dienstüak en zijne open formatie. Behoudens enkele gunstige uitzonderingen hebben de offi cieren van den Topographischen dienst zich zelden als offi cieren van een afzonderlijk dienstvak doen gelden. Ontbrak hiertoe voor 1907 eenerzijds de gelegenheid, omdat dit dienstvak toenmaals een onderdeel vormde van den Gene- ralen staf, ook anderzijds bestond hiertoe nog weinig drang, wijl de Topographische dienst door de meer bescheiden schaal, waarop gearbeid werd, eene formatie bezat, welke het maken eener carrière daarbij nagenoeg uitsloot. Sinds deze dienst echter een zelfstandig onderdeel van het Dep. van Oorlog is geworden, zijn arbeidssfeer en formatie zich belangrijk hebben uitgebreid en hierdoor betere kansen op een toekomst bij het dienstvak ontstonden, heeft het korps- gevoel bij zijn personeel zich meer en meer ontwikkeld. De uitingen hiervan traden in den laatsten tijd, zoowel in het dienstvak zelve als in dagblad en periodiek, herhaal delijk aan het licht. De Topographische dienst zal als dienstvak langs de tot heden gevolgde banen niet kunnen geraken tot eene met de andere wapens en diensten equivalente plaats in het le ger, tot eene met de andere takken van staatsdienst, waar- 271 Vermeld werd, dat er bij het per soneel van dezen dienst een begin van verloop merkbaar is, dat, wanneer daaraan niet spoedig een einde komt, voor den lande zeer schadelijke ge volgen kan hebben. Als oorzaken noemde men 1ste onzekere positie 2e. enz. Waar de Topographische dienst te recht een uitstekenden naam verwor ven heeft, wenschtc men, dat de Mi nister zou overwegen, in hoever aan deze bezwaren ware tegemoet te komen. Voorloopig Verslag Ind. Oorlogsbe- grooting voor 1912. Onderafd. 173. 1). ij Zie I. T. M. 1911 II, bladz. 1182.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 43