Maart 1912] De Topograph, dienst en zijne open formatie. mede het, méér nog dan met het leger, bemoeinis heeft, ge lijkwaardige positie. De geheel op den ouden voet aan den gereorganiseerden Topographiscben dienst toegekende open formatie staat door het verloop, dat zij medebrengt, de vor ming van een vast korps topographen, d. i. de vorming van een te allen tijde qualitatief voltallig personeel, waaruit de hoofdofficieren van den dienst moeten voortkomen, in den weg. Bij de reorganisatie van het dienstvak had het daarom niet verstoken mogen blijven van bepalingen, welke de mo gelijkheid tot 't behoorlijk vervullen van zijn meer uitge breide taak ten volle zouden hebben gewaarborgd. Regelin gen, die den Topographischen dien st innerlijk meer homo geen en stabiel hadden kunnen maken, zouden bovendien in overeenstemming zijn geweest met het karakter en den duur der opleiding en de verdere tewerkstelling bij dit dienstvak, welke om utiliteitsredenen recht aanstuurt en ook aansturen moet op het tot stand komen van een vast korps topografen. Door het gemis van dergelijke bepalingen kleven, met betrekking tot den Topographischen dienst, het stelsel der open formatie in menig opzicht groote ge breken aan, welke bovendien tot niet te vermijden onbil lijkheden voor zijn personeel moeten leiden. Het navolgende moge dit duidelijk maken. Onder een dienstvak met eene open formatie valt te ver staan een dienstvak, in welks behoefte aan personeel wordt voorzien, door dat van andere wapens en diensten tijdelijk daarbij te werk te stellen. Indien bij de andere onderdeelen van het leger geschikt personeel aanstonds en in voldoende mate beschikbaar is, zijn aan eene dergelijke formatie voor kleine dienstvakken ontegenzeggelijk voordeelen verbonden, kan deze daarom zelfs geboden zijn. Niet alleen toch, dat hierdoor meer kostbare regelingen betreffende bevordering, ontslag, pensioen, verlof enz. kunnen worden vermeden, maar bovendien is men bij het dienstvak te allen tijde in staat ondeugdelijke elementen, welker aan- 272

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 44