De Topograph, dienst en zijne open formatie. [Maart 1912. wezigheid niet altijd voorkomen is, te verwijderen, waardoor men een groot correctief in handen heeft tegen verflauwde belangstelling of verminderde ambitie en grooter invloed kan uitoefenen op den bij eene beperkte formatie spoediger belemmerenden gang van zaken. Bij kleine dienstvakken waarborgt zij het personeel de meer geregelde promotie bij het eigen wapen, terwijl zij dit, bij het ondervinden van decepties a. a., eene eervolle retraite naar het eigen wapen toelaat, waar anders slechts eene ontslagaanvrage zou over blijven. Daar de werkkring van dienstvakken met open formatie voorts een deel is van de eigenlijke legertaak en gevoeglijk beschouwd kan worden als eene prestatie van bijzonderen, superieuren militairen arbeid, veroorzaakt eene zelfs langdurige tewerkstelling daarbij geen mindere militaire geschiktheid. Het tegendeel zal in den regel het geval zijn. Door eene beëin diging zijner tewerkstelling wordt derhalve de carrière van den betrokken officier niet geschaad, noch zijne persoonlijke ambitie geweld aangedaan, terwijl de terugplaatsing voor het eigen wapen een aanwinst kan heeten (Generale staf, Maré- chaussé). Gelet op den goeden gang van zaken bij het dienstvak zelve, kan daarom een voortdurend en geleidelijk verwisselen van personeel zells een in menig opzicht nuttige maatregel worden, en waar alleen eene open formatie dit toestaat, zal zij voor die dienstvakken de aangewezene zijn. Hoe geheel anders zijn echter de omstandigheden bij den Topographischen dienst. Allereerst toch vereischt de werkkring bij den Topographi schen dienst eene langdurige en kostbare opleiding bij het dienstvak. Daar de volledige opleiding tot topograaf slechts goede vruchten kan dragen bij topographischen arbeid, zijn door eene terugplaatsing van het personeel naar zijn wapen niet onbelangrijke sommen nutteloos aangewend Hieruit volgt, 273 1) De kapitein van Roon, Chef der opleidingsbrigade, schat de opleidings- kosten per hoofd rond op f 17000. Zie I.M.T. 1911-11 bladz. 986.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 45