De Topograph, dienst en zijne open formatie. [Maart 1912. b. als de formatie geen plaats meer biedt aan den nieuwen rang, welke een officier door bevordering bij zijn eigen wapen verleend wordt c. door terugplaatsing op eigen verzoek. ad a. De open formatie brengt mede, dat een officier-topo- graaf, die gebruik maakt van zijn recht op buitenlandsch verlof, of aan wien een dergelijk verlof wegens ziekte wordt verleend, van h la suite bij zijn wapen wordt teruggevoerd, derhalve niet meer in de sterkte bij het dienstvak meetelt, terwijl zijne plaats in de formatie onmiddellijk wordt aan gevuld door een der gedetacheerde officieren. Wanneer zich na ommekomst van zijn verlof niet gelijktijdig de omstan digheden voordoen, dat eene plaats bij het dienstvak komt te vaceeren en er groote behoefte bestaat aan behoorlijk onderlegd personeel, dan wordt hij weder bij zijn eigen wapen ingedeeld met nagenoeg geen kans op herplaatsing als topograaf. Anderer belangen verdringen de zijne en laten een beroep op appreciatie voor vroeger gepresteerde diensten niet toe. De officieren van den Topographischen dienst, die carrière bij het dienstvak willen maken, zullen derhalve niet dan aarzelend en dan nog alleen, wanneer een qualitatief te kort groote kansen op herplaatsing aanbiedt, van dit recht gebruik kunnen maken. De aantallen onafgebroken dienstjaren van hen, die met verlof vertrokken, spiegelen dit duidelijk af. Zoo vertrok de tegenwoordige Chef van het dienstvak eerst na 18 jaar onafgebroken in de tropen te zijn verbleven, en niet, voordat maatregelen waren getroffen zijne plaats in de formatie open te houden; van de anderen wisselt het aantal onafgebroken Indische dienstjaren af van 16 tot 12, terwijl de omstandigheden slechts aan hoogst enkelen veroorloofden spoediger te vertrekken. Deze cijfers spreken vooral daarom, omdat door uitbrei ding van het dienstvak en de daarmede gepaard gaande be hoefte aan geschikt personeel de kansen op terugplaatsing bij den Topographischen dienst na ommekomst van dat ver- 277 I. M. T. 1912 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 49