De Topograph, dienst en zijne open formatie. [Maart 1912. phische dienst aan zijne officieren op verschillende tijdstippen geheel andere kansen om daarbij carrière te kunnen maken, kansen, welke geheel afhankelijk zijn van de oogenblikkelijke inzichten en heerschende behoefte. Hierdoor ontstaat eene onzekerheid van positie, welke een ambitieus officier zich voort durend doet afvragen, of ziin eigenbelang niet medebrengt de voltooiing zijner opleiding niet af te wachten en zich in andere richting meer zekere levensvoorwaarden te verschaffen, of deze voltooiing te doen volgen door een verzoek om terug plaatsing bij zijn wapen i). Dit kan zeker wel allerminst de bedoeling zijn, welke aan de tewerkstelling ten grondslag ligt. Er is meer, wat er toe bijdraagt om de positie van officier- topograaf in hooge mate onzeker te maken. De open formatie, niet pasklaar gemaakt als zij is voor onderwerpelijk dienst vak, is oorzaak, dat de officieren-topograaf, ook wat hunne bevordering betreft, gerekend worden te blijven behooren tot hun eigen wapen en dus verschillende ranglijsten volgen. De ongelijke promotiekansen, die hieruit ontstaan, geven bij het beschikbaar komen van meer gewichtige betrekkingen bij den Topographischen dienst aanleiding tot vraagstukken, voor welke eene voor alle partijen bevredigende oplossing niet is te vinden. Een luitenant-topograaf, afkomstig van het wapen der Genie of Artillerie, zal, niettegenstaande hij op een later tijdstip dan een collega van de Infanterie, zoowel tot officier benoemd als tot topograaf aangesteld kan zijn, dezen kunnen voorbijgaan, uitsluitend omdat de bevordering tot kapitein bij zijn wapen eenige jaren minder op zich doet wachten dan bij het hoofdwapen. Door deze toevallige omstan digheid, wordt hij, die in diensttijd in elk opzicht de jongere is, de oudere in rang, en kan daardoor rechten doen gelden, die den door hem gepasseerden, doch even bekwamen officier een uitzicht op een verdere loopbaan bij het dienstvak kunnen benemen en daardoor zullen dwingen het te verlaten. Bovendien kan eenzelfde toevallige omstandigheid, zich in omgekeerden 281 1) Om deze redenen ontvielen binnen de laatste twee jaren drie luitenants aan den dienst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 53