De Handleiding v.d. Optischen Seindienst. [Maart 1912. vlag. Yooral bij eenigszins wazige atmosfeer spreekt het verschil sterk. De driedeelige stokken zijn van zeer twijfelachtige bruik baarheid. Hoe worden de deelen aan elkaar bevestigd Mijns inziens is bij een voldoend lichte stok geen onderlinge beves tiging mogelijk, die het langer dan vijf minuten uithoudt zonder te breken of zoo los te gaan, dat het geheel veel op een slap rietje gelijkt, vooral waar speciaal gewezen wordt op „scherp" seinen 29). De stoklengte van 2.10 M. is practisch nog te groot, Eene lengte van 0,5 M. buiten de vlag is ruim voldoende voor zichtbaarheid en het gemakkelijkst voor den seiner. Hoelang moeten de in de Handleiding bedoelde 3 deelen elk zijn? M. a. w. hoe lang is de stok als slechts 2 deelen gebruikt worden? Prachtige en uiterst goedkoope stokken zijn de sapoe-stelen, terwijl eene lengte van 1.50 M. toch geen bezwaar is om ze in hun geheel mede te nemen. Of bij het gebruik van flambouwen een voetlicht noodig is, meen ik uit genomen proeven (met Morseteekenste mogen betwijfelen. De redactie van de laatste alinea van 32 is bovendien niet geheel juist waar gesproken wordt van .„de zijde tegengesteld aan die der lange slagen", want lange en korte slagen vallen in ééne richting. 9. Nog veel te veel bestaat eene algemeene angst voor de moeilijkheid van het Morsesysteem. Als dit werkelijk zoo lastig is aan te leeren, dat niet in betrekkelijk korten tijd alle seiners het grondig kennen, dan mag het m. i. niet worden aangenomen. Uit eigen ondervinding kan ik echter verklaren, dat verreweg het meerendeel der menschen eerder het Morse- alfabet in hun hoofd hebben, dan vlot en gemakkelijk leeren seinen met vlaggen. Zelfs allesbehalve intelligente personen, ter beproeving voor telegrafist bij de telegraafafdee- ling aangekomen, kenden het alfabet spoedig, mits met eenige methode geleerd. 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 61