De Handleiding v.d. Optischen Seindienst. [Maart 1912. hand als spil. Beide handen omklemmen den stok slechts los. "Vooral het weer terugbrengen is nu veel lichter dan de oude methode (Zie fig. 3). Daar de vlag verder van den grond blijft, is het mogelijk, dat geoefende seiners zonder eenige moeite het vlaggedoek tot voorbij hun lichaam slaan, zoodat het onderscheid tusschen punten en strepen zeer goed uitkomt. Knielend is deze wijze ook veel gemakkelijker. Liggend is de eenige practisch toe te passen methode: op den rug liggend en de handen bijeen aan het uiteinde van den stok. Het seinen gaat langzaam, is zeer vermoeiend en vereischt een geheel onbegroeide opstellingsplaats. De dubbele slag als teeken voor „Woord uit" worde ver vangen door het opsteken van de vlag (fig 4). Niet alleen, dat de beweging veel eenvoudiger is, doch ze valt op de grootste afstanden beter op dan de dubbele slag, die bij mistig weer al gauw gaat gelijken op twee strepen. Immers één van de voordeelen van het seinen van punten en strepen is, dat deze gemakkelijker van elkaar zijn te onderscheiden dan de slagen links en rechts van het stelsel-Vreede. Er worde niet te veel nadruk op gelegd de lange slagen te seinen in den oo vorm. Gauw wordt dit overdreven en wordt voor den in front van den seingever staanden op nemer slechts een zeer klein gedeelte van de vlag zichtbaar. Beter is de omlaagslag verticaal, de omhoogslag iets achterom in horizontale projectie dus =^EZ) Voor het seinen van samengestelde breuken zie ad. Bijlage I. 37. Aan de leesteekens ware nog de komma toe te voegen, die voor de beteekenis in zinnen van veel gewicht kan zijn. 28. Het teeken1 in het voorschrift „oproe- pingsteeken" genoemd, heet „openingsteeken", dient bij den telegraafdienst om het begin van een bericht aan te duiden en den band te laten loopen, nooit als oproep. 289

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 63