De Handleiding- v.d. Optischen Seindienst. [Maart 1912. Daarvan kannen veelal worden weggelaten 2e en 3e, anders niet. Adres en onderteekening worden steeds meegeseind, zij het desnoods slechts door één letter. Opmerking onder noot (1) vervalle geheel. Deze tijd is dezelfde als die van aanbieding. Wordt in den inhoud een tijd genoemd, dan wordt deze vanzelf meegeseind. Doch de seiner of wie ook mag nooit of nimmer iets ver anderen of bijvoegen in adresinhoud of onderteekening Opmerking ad (2) is niet geheel juist. Het geeft veel con trole, maar absoluut geen zekerheid. Zie ook ad. 48. 40 en 41. Spoedig zal in de practijk blijken, dat, dank zij het streven bedoeld in noot (1) 45, de werkzaamheden in deze paragraaf omschreven, veel vereenvoudigd kunnen worden. Zie ad. 9. 42. 2de alinea. Wederom gereed, seine men eenvoudig: k". De seingever antwoordt en begint met het laatst voorafgaande goede, geheel overgeseinde, woord. (Zie ook ad 43). 43. Daarna worde weer begonnen met het laatst voor gaande goed geseinde woord. 44. Eene methode, die in de practijk gebleken is vlug ger te gaan, is de volgende. Na elk „woord uit" van het seingevende station, geeft de ontvanger, zoo hij het woord geheel heeft, een slag. Zoo niet, dan doet hij niets en de seingever seint direct het woord nogeens. Daardoor wordt veel onnoodig heen en weer seinen vermeden, terwijl zekerheid bestaat, dat aan het eind van het bericht het geheel is begrepen. 45. Na ontvangst seint de opnemer gevolgd door het aantal woorden en die woorden, welke moeilijk of van be lang zijn (cijfers, alleen staande letters, eigennamen). Is dit „collationnement" goed, dan seint de seingever: „gd" (goed). 291

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 65