Maart 1912.] Naschrift. bezwaar, dat nevenstations kunnen denken te zijn opgeroepen. Bij het derde lid van het telegram bemerken zij eerst het tegendeel. Bij eenvoudig georganiseerde seinpostenstelsels en alleen deze kunnen in den oorlog effect hebben —is dit echter niet eens te verwachten en zou het bovendien niet eens zoo erg zijn. Tijdens het seinen moeten toch alle posten op hun qui vive zijn. Be opmerking, dat noot (1) bij 39 moet vervallen, is on juist. Er kan geruimen tijd verloopen tusschen de opmaking en de afseining van een bericht, b. v. wanneer dit eerst door een ordonnans naar een seinpost moet worden overgebracht. De geadresseerde moet dan wel degelijk weten, wanneer het bericht is opgemaakt. Bij het rapporteeren van verken ningen is dit van het hoogste gewicht. Dat de door S. aangegeven wijziging van de 2de alinea van 42 eene verbetering of vereenvoudiging is, zal wel niemand beamen. Eene eenvoudiger dus betere oplossing dan in de Handleiding aangegeven, is er o. i. niet. In de practijk is gebleken, dat bij het maken van een fout het alleszins voldoende is alleen het foutieve woord opnieuw te seinen. De herhaling van het daaraan vooraf gaande woord geeft dus noodeloos oponthoud. De door S. voorgestane redactie van 44 is o. i. ook zeer goed, maar dat zij beter zou zijn dan die in de Handleiding kan niet worden toegegeven. Beide methodes hebben hare voor- en nadeelen, welke voor ieder, die iets van optisch seinen afweet, geen geheim zijn. Het wil ons echter voor komen, dat de regeling opgenomen in de 44, 45 en 46 wel zoo degelijk en eenvoudig is als die in de 44 en 45 van den S. Hetgeen de schrijver ten opzichte van 47 te berde brengt, zou zeer juist zijn, als de seindienst niet een hulp- dienst was. Het kan nu eenmaal noodzakelijk zijn, dat de bevelvoering een bericht uitzendt, dat onverwijld wordt af- geseind, b. v. een opdracht om tot offensief optreden over te gaan, terwijl tevoren het tegendeel was bevolen. De sein- 296

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 70