Het tactisch gebruik van Mitrailleurs. [Maart 1912. Aangezien met het toenemen van dien afstand de schat- tingsfout als regel grooter wordt, is in 't algemeen het vuren op kleinere afstanden te verkiezen boven een vuuropening op de grootere afstanden, terwijl bovendien op de kleine af standen de bestrekenheid der baan een niet te versmaden voordeel oplevert. Dank zij de geringe spreiding van den bundel zal de uit werking op dichte doelen zeer groot zijn en, voorzoover bet de moreele uitwerking betreft, des te grooter naarmate de verliezen in een korter tijdsverloop zijn toegebracht. Hiermede rekening houdende zal hei mitrailleurvuur steeds het karakter van een vuuroverval moeten dragen. Uit de, in verschillende landen gehouden schietoefeningen, is in het algemeen het volgende te concludeeren. Bij een gunstig doel (bekende afstand, zichtbaarheid der aan slagen) is reeds op 1500 M, uitwerking te verwachten, zoowel op gesloten afdeelingen als op staande tirailleur-liniën. Bij goede waarneming kunnen liggende schutters op 1000 M. met vrucht worden bevuurd, terwijl zelfs bij onzichtbaarheid der aanslagen ditzelfde doel vanaf 700 M. zich slechts uiterst moeilijk zal kunnen handhaven. Tegen schild-artillerie in stelling is weinig of geen uitwer king te verwachten op afstanden boven 400 M., terwijl zelfs op kleinere afstanden de te verwachten resultaten, het groote munitie-verbruik als regel niet wettigen. 2) Ad b. Het geringe gewicht van het nieuwe wapen maakt een snel vervoer mogelijk. De wijzen van vervoer loopen nog steeds zeer uiteen: automobielen, vervoer op motorrijwie len, driewielers, draagpaarden, mitrailleurwagens, rad-affuiten, sleden en bij den man zijn in verschillende landen inge voerd of in beproeving. 235 Of afstanden van 600 tot 800 M. vurende op kopschijven, met 0.80 M. tusschenruimte opgesteld, verkreeg men in Duitschland 37,45 pCt. getroffen figuren. 1) 1) Balck, »Maschinengewelire und ihre Verwendung", Jahrb. f. d. d. A. u. M. Maart '07. 2) Het Fransche reglement verbiedt het vuren op artillerie in stelling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 7