Van Alles Wat. [Maart 1912. 307 Gekookte rijst is allerwege het hoofdvoedsel van het geheele volk en wordt zoowel bij het ontbijt, als bij middag- en avondmaal, in groote hoeveelheid gegeten. Bij de rijst komen een aantal toespijzen, bereid van viseh, peulvruchten, meel, groenten, knollen, vruchten e.d, waarvan soort en hoeveelheid afhankelijk zijn van den maatschappe- 1 ij ken welstand. De wijze van toebereiding van die bijgerechten wijkt geheel van onzen smaak af; zij kenmerkt zich door 63n volslagen gemis van vet en boter, zoodat stoven, bakken en braden onbekend zijn Vele vruchten en groenten worden gekookt, rauw en gezouten of in azijn ingelegd gegeten. Onder al die toespijzen zijn de ook bij ons bekende soya-saus, in Japan „shoyu" genoemd, en de ,,miso", eene soort van soep of brei, van het meeste belang. Van beide gerechten is de soya-boon, in Ja pan „daizu" geheeten, het hoofdbestanddeel. Vooral de shoyu neemt eene zeer belangrijke plaats in zonder haar kan een Japanner zich geen smakelijken maaltijd denken. Tot op zekere hoogte kan men haar ver- geljjken met de lombok" bij ons. Visch wordt niet overal gegeten op het platteland zeer zelden. Vleesch wordt door de groote meerderheid der bevolking nooit ge geten. Natuurlijk heeft het gedurende den overgang van het feudale tijd perk naar het tegenwoordige niet ontbroken aan pogingen, om veran dering in het gewone menu te brengen. Zoo kwam met den eersten stroom van westersche denkbeelden eene groote vraag naar rund- en varkensvleeseh en was omtrent het jaar 1890 het brood bijzonder po pulair. Maar noch het een, noch het ander hield standde groote meerderheid der bevolking voedt zich heden nog op dezelfde wijze als eeuwen geleden. Echter hebben wetenschap en ondervinding geleerd, dat eenige wijziging van het gebruikelijke diëet, noodig was geduren de den laatsten oorlog heeft men de noodzakelijkheid van vleeschvoe- ding leeren inzien, terwijl men in het Leger de beri-beri tracht te bestrijden door de rijst gedeeltelijk door gerst te vervangen. Als gevolg van de bereidingswijze van het voedsel is de inrichting der keukens zeer eenvoudig, terwijl de meeste Japanners uit de volksklasse in staat zijn, om zich met eenvoudige hulpmiddelen een maaltijd te bereiden, welke naar hun smaak is, als de shoyu maar niet ontbreekt. Uit den aard der zaak ontvangen de manschappen gedurende hun diensttijd in bet Leger de gebruikelijke volkvoeding; ander voedsel zou niet passen voor hun gestel, noch in huu smaak vallen. Dat vooral te velde de eenvoudige voedingswijze van den Japanner een groot voordeel is, behoeft geen nadere toelichting. Yoor de verpleging in vredestijd volgt men een stelsel, in Japan be kend onder den naam ,,ininkeiri", betgeen door „eigen beheer" vertaald zou kunnen worden. Het komt hierop neer, dat voor de aanschaffing van kleediug, voedingsmiddelen, brand- en lichtstoffen, enz een bedrag ver strekt wordt, dat berekend wordt naar door het Ministerie van Oorlog vastgestelde tarieven en in verband met de sterkte. Voorwerpen van kazerneering worden voor de eerste uitrusting verstrekt, doch voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 81