Vaü Alles Wat. [Maart 1912. Boven werd reeds medegedeeld, dat men ter bestrijding van de beri beri in bet Leger een gedeelte van het dagelijksche rijstration, n.l. 40 °/0, door gerst vervangt. Hoe goed ook bedoeld, deze maatre gel is verre van populaireen Japanner is er nu eenmaal op gesteld eiken dag eene groote hoeveelheid rijst te nuttigen. Om den oorlogsvoorraad aan verduurzaamde levensmiddelen te ver- versehen, wordt nu en dan uit dien voorraad verstrekt, waarbij dan een overeenkomstig deel van het bedrag, dat voor de voeding te goed gedaan wordt, ingehouden wordt. Tegelijk hoopt men daardoor de man schappen reeds in vredestijd te gewennen aan levensmiddelen, welke in oorlogstijd om de eene of andere reden noodzakelijk zijn, doch niet tot de gewone volksvoeding behooren, n.l. vleesch en hardbrood. Het verduurzaamde vleesch wordt geregeld tweemaal per week ge geven; dank zij de bereiding met shoyu, waarover later, wordt het als toespijs bij de rijst gaarne gegeten. Wegens de geringe hoeveelheid, slechts 0,1492 K. Gr., kan het trouwens nooit meer dan een bijgerecht zijn. Aan het hardbrood willen de manschappen echter niet gewennen. De overige verduurzaamde levensmiddelen, zooals gedroogde rijst, shoyu-extract, enz. behooren tot de gewone volksvoeding. Onder toezicht van de bataljonvoedingscommissie wordt het eten in keukens klaar gemaakt. In de nieuwe keukens zijn modere stoom- kookinrichtingen aanwezig, waardoor veel brandstof bespaard wordt, terwijl het keukenpersoneel van een deskundige eenig onderricht in de toebereiding van het voedsel ontvangen heeft. Als regel zien de manschappen er krachtig en goed gevoed uit. Bij het op voet van oorlog brengen van een korps worden d6 com missies ingevolge het ininkeiri-stelsel ontbonden. Maar ook te velde zijn de troepenofficieren, en niet de administratie-officieren, verant woordelijk voor de verpleging. Evenals in vredestijd zjjn laatstge noemden belast met de uitvoering van de op de verpleging betrek king hebbende beschikkingen. De noodige voedingsmiddelen worden te velde verkregen door aan koop, door vordering, uit de medegevoerde voorraden of uit de maga zijnen der administratie. Ingeval van inkwartiering voorziet de kwar tiergever zoo mogelijk in de voeding der bij hem ingekwartierde mi litairen. In den bagagetrein van het regiment worden medegevoerd levens middelen voor één dag en in elk der vier verplegingscolonnes der divisie ook voor één dag. Zoolang de verbinding tusschen regiments- bagagetrein en verplegingscolonnes verzekerd is, geschiedt de verple ging uit den regimentsvoorraad. De voorraad der verplegingscolonnes wordt uit de magazijnen of plaatselijk, desnoods door vordering, aan gevuld. Wanneer de troepen langen tijd ergens verblijven zullen, worden magazijnen opgericht, waaruit de verpleging rechtstreeks geschiedt. Het vorderen van voedingsmiddelen wordt alleen ingeval van nood toegepast, b. v., wanneer de kwartierverpleging niet voldoende blijkt, aankoop ter plaatse of aanvoer van achter niet mogelijk zijn. I. M. T. 1912. 20. 309

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 83