Maart 1912.1 Van Alles Wat. 310 Behalve de bovengenoemde voorraden bij bet regiment en bij de divisie is nog beschikbaar een noodration voor twee dagen, dat des noods voor drie dagen dienen kan. Eene Japanscbe divisie gaat der halve de operatiën beginnen met een levensmiddelenvoorraad voor 7, desnoods voor 8 dagen. En daar elke divisie reeds in vredestijd een voorraad voor 10 dagen opgelegd heeft, ligt voor eerste aaavulling een voorraad voor drie dagen gereed. Onder den voorraad der divisie- verplegingscolonnes bevinden zich noodrations voor 1 dag. Hetgeen per dag en per man verstrekt wordt, is medegedeeeld in bijlage 1 van het uitvoeringsvoorschrift van het Ilde deel van het verplegingsvoorschrift. Het voornaamste verschil tusschen vredes- en oorlogsration is, dat te velde eiken dag vleesch of visch verstrekt wordt, zoo mogelijk in verschen, anders in verduurzaamden toestand. Het laatste zal natuurlijk regel zijn, daar de werking eener veld- slachterij, hoewel in Japan natuurlijk niet onbekend, in den bewe gingsoorlog niet verzekerd is. In de treinen wordt dan ook voor eiken dag vleesch e. q. visch, in verduurzaamden toestand mede gevoerd. Tot toebereiding van het voedsel wordt in den bagagetrein van elk Bataljon kookgereedschap medegevoerd. Per Compagnie zijn aanwezig twee groote kookketels en eene soort braadpan, elk voorzien van een hoogst eenvoudig, plaatijzeren fornuis, alles op ééne kar geladen. Klaarblijkelijk heeft men hierbij voorzien een winterveldtocht in streken, waar de bodem 'swinters hard bevroren is. Maakt het terrein het gebruik van karren onmogelijk, dan kan het voor ééne Compagnie bestemde kookgereedschap op 2 draagpaarden geladen worden. Als regel wordt te velde het voedsel met dit kookgereedschap klaar gemaakt door soldaten-koks, waarmede eerst na aankomst in het bivak en na afloop van de uitreiking der levensmiddelen begonnen kan worden. Om dit groote nadeel te ontgaan en dus het eten onmiddellijk na aankomst te kunnen uitgeven, is de invoering van rijdende en draagbare veldkeukens overwogen. Dergelijke toestellen werden o. a. gedurende de Keizermanoeuvres van 1909 beproefd. Men slaagde er echter niet in de rijst behoorlijk gaar te krijgen. Het denkbeeld, om gedurende den marsch water aan den kook te brengen, om bij de bereiding van het eten na aankomst in het bivak tijd uit te sparen, heeft men laten varen, daar de rijst koud opgezet en tegelijk met het water gekookt wordt. Van de invoering van verplaatsbare veldkeu kens is voorloopig afgezien echter heeft hoogstwaarschijnlijk misplaatste zuinigheid op dit besluit evenveel invloed gehad als de minder gun stige uitkomsten in 1909. Hoewel het bereiden van het voedsel als regel door koks geschiedt, wil zulks niet zeggen, dat in Japan niet verwacht wordt, dat de soldaat zich zelf helpen kan. Men voorziet, ook door de ondervinding in den oorlog tegen Kusland geleerd, zeer goed, dat ver vooruitgeschoven de tachementen, zooals strategische Cavalerie, voorhoede, e d. zich zullen moeten behelpen met hetgeen zij ter plaatse vinden, omdat de treinen te ver weg zijn. In zulke gevallen zal men niet op het kookgereed-

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 84