Maart 1912.] Van Alles Wat. De militaire fabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Tokyo staat onder een Luitenant-Kolonel van de administratie, onder wien eenige andere officieren van hetzelfde dienstvak werkzaam zijn. Be halve verduurzaamd vleesch en hardbrood, wordt hier ook shoyu-ex- tract vervaardigd. De bereiding van het verduurzaamde vleesch geschiedt in hoofdzaak als volgt: In eene, aan de fabriek verbonden slachterij worden de runderen na, door een militairen paardenarts, onderzocht te zijn, geslacht. Zij zijn afkomstig uit het binnenland en zien er, naar Èuropeeschen maatstaf beoordeeld, klein en mager uit 5 elk dier levert gemiddeld nog geen 150 K.Gt. vleesch. Huid, beenderen, enz. worden aan den leverancier teruggegeven; de contractsprijs bedraagt ongeveer 12 sen per 0,41 E.G. Per dag worden gemiddeld 30 beesten geslacht. Na het slachten en schoonmaken laat men het vleesch gedurende een dag besterven in eene daartoe bestemde ruimte, welke gedurende den zomer kunstmatig op eene temperatuur van 4° C gehouden wordt. Daarna wordt het van de zenuwen, de beenderen, het vet, enz. ont daan en in stukken gehakt van ongeveer 5 K.Q., welke gekookt wor den in eene saus, bereid van 90% water en 10% schoyu, waaraan toegevoegd een weinig peper en suiker. Het koken geschiedt in eene stoomkookmrichting, waarin het vleesch 40 minuten blijft. Na het koken wordt het in kleine stukken gesneden en laat men het afkoelen. Met de saus, waarin het gekookt is, wordt het in de blikken gedaan, welke, na hermetisch gesloten te zijn, gedurende anderhalf uur in eene steriliseermachine aan eene temperatuur van 100° C. blootgesteld worden. Bodem en deksel worden niet op de bus gesoldeerd, doch door klemming daaraan bevestigd, terwijl de luchtdichte afsluiting verzekerd wordt door een caoutchouc ring tusschen de aansluitingsvlakken. Op elk deksel is het jaar van aanmaak vermeld. Er worden drieërlei soort blikken gebruikt, n.l. voor 1, voor 3 en voor 6 dagrations. Eerstgenoemde dienen voor de noodrationstot het gebruik van de grootere blikken is men wegens de daardoor veroorzaak te besparing in kosten van aanmaak en in gewicht overgegaan. De 6 rationsblikken worden bij twintig in houten kisten "verpakt. In vredestijd is de fabriek in staat 30000 rations per dag af te leveren. Hoewel de aldus bereide vleeschconserven gedurende 5 jaar goed kunnen blijven, worden ze niet langer dan 3 jaren bewaard. Door ge regelde verstrekking in vredestijd wordt de opgelegde voorraad ver nieuwd blikken, welke ouder dan 3 jaren zijn en overblijven, worden verkocht. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat de gemiddelde jaartemperatuur in Japan 10 15° C. bedraagt, 's Zomers stijgt in Japan de temperatuur tot 27° C.bij uitzondering tot 32° C. Formosa heeft, zooals bekend is, een tropisch klimaat. Men kan aannemen, dat in de levensmiddelendepöts een voorraad 1) 1 yen 100 sen f 1,24. 312

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 86