Maart 1912.] Het tactisch gebruik van Mitbailleurs. In het algemeen heeft het vervoer op voertuigen het voor deel, dat groote hoeveelheden manitie enz. gemakkelijk kunnen worden medegenomen, waardoor de colonnelengte vermindert en tevens een goedkoopere wijze van vervoer wordt verkregen. Dit zijn waarschijnlijk de redenen waarom enkele staten (o.a. Nederland, Duitschland, Engeland) het vervoer per as hebben ingevoerd. De nadeelen aan deze wijze van vervoer verbonden zijn echter belangrijk, aangezien de beweeglijkheid in het terrein verre achter staat bij die der mitrailleurs vervoerd op draag- paarden, terwijl bovendien, bij het in stelling komen, de voer tuigen meestentijds niet in staat zijn zóó dicht bij de mitrail leurs te blijven, als zulks met draagpaarden het geval is. Het is dan ook opmerkelijk, dat na den R.-J. oorlog zoowel Japan als Rusland het vervoer per draagpaard invoerden, daar in nagevolgd door Oostenrijk en voorafgegaan door Zwitserland, terwijl ook Frankrijk en Engeland blijken geven dit voorbeeld te zullen volgen. Het vervoer per automobiel leverde, zoowel in het buiten land als in Nederland, gunstige resultaten op; men vergete echter niet, dat de aanwezigheid van vele en goede wegen hiertoe een hoofdvereischte is. Proeven, genomen met het vervoer op sleden, leverden in Nederland en Oostenrijk geen bezwaren op, terwijl pogingen in Italië aangewend om vanaf een driewieler te vuren begrij pelijkerwijze de te geringe stabiliteit van dit vervoermiddel (dat overigens goed voldeed) aantoonde. Tenslotte zij nog vermeld, dat in Zwitserland bij de berg- mitrailleurs het wapen door den man zelf wordt gedragen, waartoe het geringe gewicht van den mitrailleur (verlichte 236 Kapitein Matsuda schrijft in zijn verslag over den R.-J. Oorlog: bespannen met i paarden konden zij de Cavalerie in moeilijk terrein niet volgen; het lichtere materiaal, met 2 paarden, was beweeglijker, doch weinig solide en was niet in staat in snelle gangen te volgenbij de voertuigen met één paard leverde, bij groote snelheid, het smalle spoor gevaar voor kan telen op; het beste vervoermiddel is het draagdier".

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 8