322 Maart. 1912.] Overzicht van eenige tijdschriften. „Dekking in den rug" is de titel van een kort artikel van den len Luitenant der wielrijders F. Gr. de Veer, waarin deze schrijver vermeldt, hoe zijne ervaring als wielrijder hem heeft geleerd, dat er dikwijls te weinig aandacht aan de beveiliging van flank en ru» wordt geschonken. Vooral afdeelingen wielrijders zijn door hare snelle verplaatsing, meer nog dan Cavalerie, zoo bij uitstek geschikt om in den rug van stilstaande, maar ook van marcheerende colonnes op te treden. De le luitenant der artillerie S. Schilderman, zal aan de hand van het in Nederland onlangs verschenen en bij de Bereden-Artillerie in beproeving zijnde voorschrift „Vuurleiding," achtereenvolgens de belangrijkste der daarin voorkomende punten behandelen. Deze behan deling zal geschieden in den vorm van voorbeelden, waartoe in deze aflevering met het meest eenvoudige, n. 1.: „Het onder vuur nemen van Infanterie in een verdedigende stelling," wordt begonnen. Opgemerkt wordt nog, dat hierbij is rekening gehouden met de waarschijnlijke invoering der 3-stukken batterij. Voorts vallen nog te vermelden: „Vuuropening uit vesting-batte rijen, door Kapitein L. Hanau; „Waarop moet men letten bij het voorbrengen van een paard," door Luitenant J. J. M. de Waal, terwijl de Res. Luitenant-Kol. J. C. van den Belt nog een beschrijving geeft van de nieuwe Prins-Hendrik-Kazerne der Koloniale-Reserve te Nijmegen. Aan deze beschrijving zijn een paar foto's toegevoegd. De Militaire Spectator 1912 No. 1. De le Luitenant adjudant der Genie D, v. d. Berg zet zijn studie „Het hoofdaanvalsfront van Port-Arthur en zijn nabij verdediging" voort. In deze aflevering treffen we o. a. de beschnj'ving aan° van de gebeurtenissen, welke wijzen op den naderenden val der vesting. We noemen als zoodanig, de vergadering van den Raad van Ver dediging op 8 Dec. 1904, de correspondentie nopens het bombardement de dood van Generaal Iiondratenko op 15 Dec., enz. Het in de maand October 1911 verschenen „Voorschrift Pontonniers- dienst," wordt in beschouwing genomen door W. de Veer. Andermaal leert ods dit artikel, hoe ruoeiehjk het is reglementen en voorschriften samen te stellen, vooral wanneer daarvoor geen vaste commissiën be staan. Het bestaande reglement met handboek, dateerende resp. van 1896 en 1898 bleek niet meer aan de eischen des tijds te voldoen, weshalve einde 1906 twee pontonnier-officieren de opdracht kregen een nieuw voorschrift te ontwerpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 96