323 Overzicht van eenig-e tijdschriften. [Maart 1912. De door de ontwerpers bij het samenstellen te volgen beginselen werden door deze aan de hooge artillerie-autoriteiten voorgelegd, welke ze goedkeurden. In het voorjaar 1907 was het ontwerp reeds gereed. Na vele bureaux gepasseerd te zijn, werd dit ontwerp te breedspra kig geoordeeld en daarom aan een nieuwe commissie de opdracht verstrekt de redactie in een meer beknopten vorm over te brengen, maar de principieële inhoud onaangetast te laten. S. toont vervolgens aan, dat de nieuwe commissie zich niet tot de haar opgedragen taak heeft beperkt, maar het oorspronkelijke ontwerp zoodanig heeft omgewerkt, dat het nieuw verschenen voorschrift niet voldoende het standpunt weergeeft, dat door de oorspronkelijke samen stellers werd ingenomen. We maakten in aflevering 10 (en voorgaande) van den jaargang 1911 van dit tijdschrift reeds gewag van de studie van den Kapitein Yerberne, getiteld „Taktisch gebruik van mitrailleurs." In dezelfde aflevering vindt vermelding een oordeel van den res. Luitenant Kol. J. C van den Belt over het gebruik van de mitrailleurs bij de jongste groote manoeuvres in Nederland. Herinneren we er even aan, dat Overste v. d. B. geen mitrailleur-afdeelingen wenscht, maar de machi negeweren wil zien ingedeeld bij de bataljons. Naar aanleiding van de door Overste v. d. Belt neergeschreven op merkingen, geeft Kapitein Verberne in het artikel „Taktisch gebruik van mitrailleurs bij de legermanoeuvres 1911" thans aan, hoe de mi trailleur afdeelingen op de verschillende manoeuvre-dagen werden ge bezigd en hoe ze bij de verschillende colonnes werden ingedeeld. S. begint met er aan te herinneren, dat een mitrailleur-afdeeling is eene snel verplaatsbare tomhiracht, in handen van den com mandant van eene, uit verschillende wapens bestaande groote troepen macht alzoo yeen vwwr reserve. ('t Is niet hetzelfde, wel in eikaars familie. N.) Na er op gewezen te hebben, dat een afdeeling van 8 mitrailleurs, waarbij ter onmiddellijke beschikking 220.000 patronen, en nog 96.000 patronen in den munitietrein, een zeer belangrijke vuurkracht vormt, (vgl. onze opmerking in bovengenoemde aflevering) geeft S. bij de verschillende manoeuvre-episodes zijne beschouwingen over het al of niet juiste gebruik en de indeeling der mitrailleurs. Deze beschouwingen komen alle daarop neer, dat naar schrijvers oordeel de mitrailleur-afdeelingen te veel achter in de colonnes zijn geplaatst, terwijl hij mede verschillende gevallen vermeldt, waar hij het niet gebruiken der machinegeweren veroordeelt. Zijn de meeningen over het gebruik van het hier behandelde wapen nog geenszins eenstemming, met S. zijn we van oordeel, dat in de handelingen, zooals die bij de beschreven manoeuvres bijna uitsluitend voorkwamen, n. 1. het bewerkstelligen, (c. q. tegengaan) van rivier- overgangen, de snel verplaatsbare mitrailleur-afdeelingen bij uitstek op haar plaats zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 97