vfó - De „Bandleiding Door den Opiischen Y<É\ Seindienst." met plaat 1 Naar aanleiding van het verschijnen van bovengenoemde Handleiding zij het mij vergund eenige opmerkingen te maken betreffende den Technischen Seindienst, zooals deze daarin staat voorgeschreven. Eenvoudigheidshalve moge dit para- graafsgewijze geschieden. 7 Seinmiddelen. De meest doelmatige vlaggen voor het optisch seinen zijn ontegenzeggelijk: geheel donkere tegen een lichten achtergrond en geheel witte tegen een donkeren achter grond. Waar tegen het gebruik van geheel donkere vlaggen, evenals tot dusverre is geschied, voor zoover mij bekend, geen enkel bezwaar bestaat, lijkt mij de half zwarte, half witte vlag van 1 X 1 M. nog slechter, dan eene enkel zwar te van 1 X 0,5 M. En wel, omdat de witte helft tegen eene heldere lucht geheel onzichtbaar is en dus alleen meehelpt den seiner te vermoeien. Eene geheel witte vlag ban voor den seindienst niet wor den gebezigd. (Zie Reglement betreffende de wetten en ge bruiken van den oorlog te land, art. 82: Als parlementair wordt beschouwd de persoondie zich met de witte vlag vertoont). Die vlag is de beste, waarop een kenteeken is aangebracht, dat zeer duidelijk spreekt en dat tevens zoo min mogelijk van het witte oppervlak afneemt, n. 1. een zwart teeken midden op het witte veld (fig 1) x). Deze 15 c.M. breede streep is op de grootste seinafstanden (bij het Korps Genietroepen 16 K. M.) veel beter waar te nemen geweest, dan de roode helft van de rood-witte 286 1) In Engeland is eene vlag van dit model in gebruik

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58