Van Alles Wat. Patrouille-uitrusting. 428 April 1912]. afdeelingen der voorhoede met den looppas voorwaarts, tot dat zij tot het gevecht ontwikkeld konden worden. Natuurlijk is de tijdwinst ten gevolge van dit naar voren snellen niet zoo bijzonder groot en daar voor is het dus niet noodig de manschappen meer te vermoeien, maar men bereikt er een groot voordeel van moreelen aard mede, n 1., dat de manschappen er aan gewend worden, zoo spoedig mogelijk naar voren te snellen, om meer naar voren zijnde afdeelingen te onder steunen en den vijand aan te tasten. Op die wijze wordt de zin voor den aanval onderhouden en aangekweekt. Naar aanleiding van de in het I. M. T. 1911 No. 12 voorkomende „Wenken voor het optreden tegen den Inlandsohen vijand" wordt omtrent de uitrusting per groep het volgende aangeteekend le. Een verbandtascbje van hospitaallinnen moge voor gewone garnizoensdiensten en meerdaagsche oefeningen voldoende zijn om bij plotseling voorkomende ongelukken een verband te kunnen leggen, te velde waar steeds op een treffen met den vijand gerekend moet worden, waarbij meerdere gewonden kunnen vallen moet het m. i. noodzakelijk geacht worden per groep in een gevernist of geverfd petroleumblik met deksel mede te voeren: eene ruime hoeveelheid verbandmiddelen, een caoutchoue-buis en bovendien eenige geneesmid delen o.a. vaseline, chinine-tabletten, buikdrank, ammonia liquida. Het is meermalen voorgekomen, dat bij verwondingen uit gebrek aan verbandmiddelen allerlei lappen, kleedingstukken, enz. werden gebruikt, tengevolge waarvan infectie ontstond. 2e. Een tandoe (zonder draagstok) is een zwaar, onhandig (en duur) vervoermiddel. In plaats daarvan kan met geringe kosten per groep een tandoe worden ge maakt van een model- stroozak, door de breedte op 0.75 M. te brengen en de hoeken af te snijden en te omboorden (met dezelfde stof; geen leer, dat na wasschen krimpt en barst). Deze tandoe weegt slechts 1 K. G. en kan 2 M. - i I opgevouwen in het ver- bandblik boven de verband- en geneesmiddelen medegevoerd worden, waardoor dagelijks nat worden (regen, dauw, enz,) is uitgesloten. Bamboe of hout om het raam en een draagstok te maken, vindt men overal. Door de lange zijden van het raam aan beide uiteinden M. te doen uitsteken (dus 3 M. lang te maken) kan de tandoe zoo- noodig door 4 man gedragen en hoog opgetild worden (overtrekken van diepe rivieren, waarbij de zieke of gewonde steeds boven het wateroppervlak gehouden kan wordenop- en afgaan van steile hellin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 104